Promenada Zdrowia i przebudowa historycznej promenady – to dwie największe obecnie inwestycje w dzielnicy nadmorskiej prowadzone przez miasto. Pierwsza ma zakończyć jeszcze w tym roku, a druga w pierwszej połowie przyszłego. Obie na powrót przybliżą dzielnicę nadmorską i deptaki do morza i plaży. Tak, jak to było przed wojną i krótko po niej.

Dziś w urzędzie prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podpisał umowę z konsorcjum firm MCC i Molewski Włocławek/Chodecz na przebudowę dotychczasowej starej, tzw. historycznej promenady. W ubiegłym tygodniu z tym samym wykonawcą Świnoujście podpisało umowę na budowę nowej Promenady Zdrowia. Na obie inwestycje miasto otrzymało dofinansowanie 11 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020 Działanie 4.9. Rozwój zasobów endogenicznych. Stąd też obecność na dzisiejszym podpisaniu umowy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Promenada Zdrowia powstanie w pasie pomiędzy wydmami a historyczną promenadą. To miejsce jeszcze do niedawna było porośnięte różnego rodzaju samosiejkami, których nie było przed wojną i przez pierwsze lata po niej. Wielu krytykowało, że wyrosłe przez te wszystkie lata samosiejki, odsunęły promenadę od plaży i morza, dodając, iż najlepszym rozwiązaniem jest powrót do poprzedniego stanu, a tym samym przywrócenie tej części dzielnicy nadmorskiej jej dawnego blasku. Teraz miasto realizuje to rozwiązanie. Z promenady znów będzie widok na plażę i morze.

– Jedni chwalą nasze działania, ale są też i tacy, którzy krytykują wycięcie tych samosiejek, krzewów oraz drzew – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Wierzę jednak, że po zakończeniu inwestycji, to miejsce będzie ładniejsze, estetyczniejsze i będzie dobrze służyło mieszkańcom oraz gościom. Zieleni też tam nie zabraknie. Miejsce niedawnych samosiejek i chaszczy zajmą bowiem szlachetne gatunki, które zostaną tam posadzone. Będą to graby, platany oraz sosny, brzozy, jarząby, kaliny, jaśminowce. W sumie 300 drzew i aż 14 tysięcy krzewów.

Nowo powstająca promenada (od ul. Powstańców Wielkopolskich do ul. Małachowskiego) będzie zawierała m.in. ciąg spacerowy, ścieżkę rolkową oraz ścieżkę rowerową. Całość przeplatana pasami zieleni. Dodatkowo przebudowane zostaną wejścia na plażę. Promenada będzie oferowała liczne atrakcje przeznaczone dla różnorodnych użytkowników. Wśród elementów wyposażenia pojawiają się m.in. te przeznaczone do aktywnego spędzania czasu, takie jak: niewielkie trampoliny ziemne, urządzenia rekreacyjne równoważnie i mini siłownie zewnętrzne, gra interaktywna, zamgławiacze. Będą także elementy skierowane do osób będących biernymi współuczestnikami aktywnego wypoczynku: tunele z wisterii, stoliki szachowe, fontanna, podest gastronomiczny.

Z kolei przebudowa historycznej promenady swoim zasięgiem obejmuje pas od ulicy Małachowskiego do Powstańców Śląskich. Ciekawostką będą tężnie, oryginalny wodny zegar słoneczny, ale także świetlne ringi, zacieniacze i topiary nazywane inaczej rzeźbami z roślin. Do tego oczywiście inne elementy małej infrastruktury, jak ławki, stojaki na rowery, oświetlenie, kosze na śmieci.

Koszt budowy Promenady Zdrowia to 20,7 mln złotych, z czego 3,5 mln złotych do dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Przebudowa promenady historycznej ma zamknąć się kwotą 18, 1 mln złotych, w tym dofinansowanie z funduszy unijnych to 7,2 mln złotych. I wreszcie budowa sięgaczy plażowych – wejść na plażę od strony ulic Prusa,Gierczak i Małachowskiego będzie kosztowała 5,6 mln złotych.

– Pierwotne szacowaliśmy niższe kwoty obu inwestycji – wyjaśnia prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Niestety, w ciągu ostatnich miesięcy drastycznie wręcz wzrosły w branży budowlanej. Zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i pracowników. Najlepiej wiedzą to inwestorzy i ci, którzy budują.