Sezon motocyklowy nie rozpoczął się jeszcze na dobre, a już doszło do pierwszych zdarzeń drogowych z udziałem napędzanych silnikiem jednośladów. Wczoraj przy skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego i Pułaskiego w Świnoujściu kierujący samochodem wymusił pierszeństwo jadącemu motorowerem, w wyniku czego doszło do zderzenia obu pojazdów. Wraz z wiosenną aurą, na drogi będzie wyjeżdżać coraz więcej motocyklistów. Policjanci apelują do kierowców samochodów oraz fanów „dwóch kółek” o wzajemny szacunek, rozwagę i bezpieczną jazdę.

Wraz z nadchodzącą wiosną, coraz więcej osób przesiądzie się z auta na motocykle. Niestety początek sezonu motocyklowego to również okres, gdy często dochodzi do zdarzeń drogowych, niekiedy tragicznych w skutkach, z udziałem kierowców jednośladów, nie zawsze z ich winy. W poniedziałek przy skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego i Pułaskiego w Świnoujściu kierujący samochodem wymusił pierszeństwo jadącemu motorowerem, w wyniku czego doszło do zderzenia obu pojazdów. Na szczęście 19-letni kierujący nie odniósł żadnych obrażeń. Za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego policjanci zatrzymali 49-letniemu sprawcy zdarzenia prawo jazdy oraz skierują do sądu wniosek o jego ukaranie.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przypominają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, ale także o zachowaniu wzajemnego szacunku na drodze. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjścia z wypadku bez obrażeń.
Motocyklista, podobnie jak rowerzysta czy pieszy, jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, który nie posiada karoserii ochronnej, minimalizującej uszkodzenia ciała w przypadku wypadku drogowego. Kierowcy samochodów osobowych często nie zauważają jednośladów przy zmianie pasa ruchu i niechętnie umożliwiają przejazd na zakorkowanych ulicach, a także wymuszają pierwszeństwo przejazdu.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę. Co istotne, apel ten kierujemy nie tylko do motocyklistów, ale do wszystkich korzystających z dróg. Dane statystyczne wskazują bowiem, że około 80% wypadków, w których ofiarami są motocykliści, spowodowanych jest przez innych uczestników ruchu. Życzliwość, uprzejmość, ostrożność – to cechy, które powinny przyświecać wszystkim kierowcom, zarówno motocykli i samochodów. Bądźmy ostrożni, tak aby tegoroczny tragiczny bilans ofiar wśród motocyklistów był zerowy!

Zasady bezpiecznego zachowania dla kierowców samochodów:
– Myśl o motocyklu jak o człowieku, nie pojeździe
– Rozglądaj się uważnie, szczególnie na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa i skrętów w lewo
– Zachowaj dystans od motocykla
– Uważaj na motocykle i motorowery wiozące pasażerów
– Udostępnij miejsce na wygodne manewrowanie na boki
– Pamiętaj: motorowerzyści to często nieletni i niedoświadczeni kierowcy!

Jadąc motocyklem lub skuterem musimy pamiętać o zachowaniu następujących zasad bezpieczeństwa:
– Dostosuj prędkość do warunków panujących na drogach
– Nie jedź slalomem między pojazdami
– Zawsze zakładaj kask ochronny,
– Pamiętaj o odzieży ochronnej – niedopuszczalna jest jazda w krótkich spodenkach, klapkach i bez kasku,
– Zwracaj uwagę na innych uczestników ruchu drogowego,
– Nie przeceniaj swoich umiejętności, nie ryzykuj na drodze, nawet niegroźna kolizja czy wywrotka grozi utratą zdrowia lub życia

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.
Bez względu więc na to, jaki środek transportu wybierzemy, na drodze zawsze powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Wszyscy chcemy przecież tego samego – bezpiecznie dojechać do celu.

asp. szt. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu