Nie dawno był 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dla harcerzy to pamięć o tych co polegli w harcerskich mundurach, o Harcerzach Wyklętych
W okresie stalinizmu (lata 1949-1956) działało ok. 100 organizacji tzw. “drugiej konspiracji harcerskiej” w większości bez broni lub z nieliczną bronią przechowywaną na wypadek wybuchu III wojny ewentualnie używanej celem szkolenia. W większym stopniu pojawiały się cele wychowania patriotycznego, a nawet w wielu organizacjach oddziaływania na młodzież nie zrzeszoną i społeczeństwo. Powszechnie posługiwano się ulotkami i napisami na murach. Eksplozja powstawania nowych organizacji łączyła się z bezprawnym zlikwidowaniem ZHP w 1949 roku.
Niektóre harcerskie organizacje niepodległościowe z tego okresu poza działalnością niepodległościową prowadziły działalność harcerską. Przyjmowano harcerską strukturę organizacyjną z podziałem na zastępy, drużyny, szczepy, hufce, a nawet sporadycznie do komendy chorągwi włącznie. Przeprowadzano biegi harcerskie w terenie na stopnie harcerskie, wydawano rozkazy, mianowano funkcyjnych, przyznawano stopnie harcerskie. Szkolono harcerzy w łączności, terenoznawstwie i samarytance.
Harcerze ginęli w walce lub zdekonspirowani przez służby bezpieczeństwa przechodzili wieloletnie, brutalne śledztwa. Wywożeni byli na wschód, gdzie ślad po nich ginął. Harcerskie pokolenie Kolumbów i ich młodsi koledzy wychowani zostali w tradycji powstańczych walk o niepodległość Polski. Trudno ustalić pełną liczbę uczestników “drugiej konspiracji harcerskiej”, ale pewien obraz daje liczba 2997 harcerek i harcerzy uzyskana z akt sądowych i rejestrów skazanych.
Już niedługo 2 i 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada… co łączy te daty?
Niepodległość.
Zobaczcie film o programie Niepodległa 1918-2018, który wspólnie realizujemy w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości! Zapraszamy do wspólnego przeżywania.
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok 2018 Rokiem dla Niepodległej.
Z tej okazji Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej wspólnie z MEN ogłosił ogólnopolski konkurs dla szkół „Szkoła Niepodległej”.
Aby wziąć w nim udział, należy zarejestrować szkołę na dedykowanej platformie oraz wykonać wymaganą liczbę zadań, angażując w nie uczniów, nauczycieli oraz lokalną społeczność.
Zadania
Szkoły wybierają zadania w każdej z pięciu ścieżek edukacyjnych:
•Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej – zaangażuj uczniów w różnorodne formy obchodzenia świąt państwowych.
•Szlak Żołnierzy Niepodległości – ocal pamięć o ludziach, którzy przelali krew za Rzeczpospolitą.
•Szlak Współtwórców Niepodległości – wydobądź na światło dzienne historie bohaterów drugiego planu – nauczycieli, ludzi kultury i społeczników.
•Szlak Pierwszych Dni Wolności – odtwórz wspomnienia o tym, jak wyglądało życie w odzyskanej po 123 latach Rzeczypospolitej.
•Szlak Dróg do Niepodległości – pokaż, jak wiele znaczeń może mieć słowo „Niepodległość”.
Szkoły biorące udział w konkursie mogą korzystać z puli przygotowanych zadań lub wykazać się własną inwencją. Modyfikacja lub zmiana zadań wymaga jednak akceptacji organizatora konkursu.
Reprezentanci dziesięciu najlepszych szkół zostaną zaproszeni na ogólnopolską galę, podczas której zostanie przyznane im miano „Szkoły Niepodległej”.
Czas trwania konkursu: 1 września 2017 – 31 grudnia 2018 r.
Facebook: #niepodlegla #niepodleglazhr #skryniepodleglosci #plomienniepodleglosci
Montaż filmu: pwd. Bartłomiej Łuczak HR
Zdjęcia archiwalne dzięki uprzejmości Wielkopolskie Muzeum
Niepodległości
—
Pozdrawiamy – Czuwaj!
III Szczep Harcerski “Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego
przy SP 1, GP 1 w Świnoujściu
slowianie.zhr.pl
facebook.com/slowianie.zhr
twitter.com/SlowianieZHR
youtube.com/user/slowianietv