Akt oskarżenia przeciwko sprawcy śmiertelnego wypadku drogowego – sprawa Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu.

Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu skierowała do Sądu Rejonowego w Świnoujściu, akt oskarżenia przeciwko Robertowi B., podejrzanemu o popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 7 kwietnia 2017 r. w Świnoujściu na ul. Karsiborskiej nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując samochodem marki BMW podczas wykonywania manewru wyprzedzania samochodu marki Nissan Qashqai nie zachował szczególnej ostrożności oraz bezpiecznego odstępu od tego pojazdu, w wyniku czego doprowadził do zderzenia z w/w pojazdem marki Nissan przez co samochód ten zjechał na prawe pobocze, gdzie następnie otarł się o drzewo, po czym uderzył przodem w kolejne drzewo w wyniku czego pasażerka tego pojazdu doznała urazu wielonarządowego, w tym rozległego urazu klatki piersiowej, w wyniku czego zmarła, tj. o czyn z art. 177 § 2 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 7 kwietnia 2017 r. około godziny 15.00 podejrzany kierował samochodem marki BMW 325D. Jechał on ulicą Karsiborską w Świnoujściu. W pewnym momencie zbliżył się do jadącego w tym samym kierunku samochodu marki Nissan Qashqai, którym podróżowały dwie osoby. Podejrzany podjął decyzję o wyprzedzeniu ww. pojazdu, jednak manewr ten wykonał w sposób nieprawidłowy, albowiem nie zachował bezpiecznej odległości od wyprzedzanego pojazdu. W wyniku tego w końcowej fazie manewru, zajechał drogę pojazdowi marki Nissan i uderzył w ten samochód. W następstwie uderzenia kierujący pojazdem marki Nissan stracił panowanie nad kierownicą, pojazd zjechał z drogi i uderzył w drzewo.

W wyniku wypadku pasażerka samochodu marki Nissan doznała ciężkich obrażeń ciała, w następstwie których zmarła.

Jak ustalono podejrzany był trzeźwy, nie był wcześniej karany sądownie.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo na podstawie art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Nissan wypadł z drogi

Nissan wypadł z drogi