Choszczno – Dywizjon Artylerii Samobieżnej otrzymał sztandar.

W czwartek 07-go grudnia br. odbył się uroczysty apel z okazji wręczenia repliki sztandaru 2. Pułku Artylerii Legionów im. Króla Władysława IV oraz Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii w garnizonie Choszczno.

Uroczystość rozpoczęła się o godz.11.00 mszą świętą w kościele pw. Św. Jadwigi w intencji żołnierzy artylerzystów oraz ich rodzin. Ceremonię wręczenia repliki sztandaru rozpoczął Dowódca Choszczeńskiego Dywizjonu podpułkownik Jarosław Chojnacki od złożenia meldunku Dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – generałowi dywizji

Rajmundowi T. Andrzejczakowi. Dowódcą uroczystości był major Radosław Lewandowski. Replikę Sztandaru 2. Pułku Artylerii im. Króla Władysława IV, ufundował komitet, w składzie: Burmistrz Miasta Choszczna – Robert Adamczyk, Starosta Powiatu Choszczeńskiego – Adam Andriaszkiewicz, Zastępca Burmistrza Miasta Choszczna – Magdalena Sieńko. Rodzicami chrzestnymi Repliki Sztandaru zostali: Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych – generał brygady Tomasza Piotrowski oraz Zastępca Burmistrza Miasta Choszczna – Magdalena Sieńko. „Sztandar – to jeden z najwyższych symboli dla żołnierza, jest wyrazem tego, co najlepsze i najważniejsze dla żołnierza. Jest on niezmiernie ważnym symbolem narodowym ukształtowanym od zarania naszych dziejów, jako tradycyjny przejaw honoru, męstwa i sławy każdego Polaka. Z tym symbolem patriotyzmu związane są losy naszego żołnierza, jego wola walki, trud i krew. To również zobowiązanie do dalszego godnego kultywowania bohaterów i ich czynów” – powiedział: gen. bryg. Tomasz Piotrowski. Podczas ceremonii wręczenia repliki sztandaru wzięli udział także: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej, Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu choszczeńskiego i miasta Choszczna. Święto choszczeńskich żołnierzy zakończyła uroczysta defilada oraz pokaz sprzętu.

Dywizjon artylerii samobieżnej od 18 listopada 2011 roku jest spadkobiercą chlubnych tradycji 2 pułku artylerii, na podstawie Decyzji nr 438 Ministra Obrony Narodowej w sprawie kultywowania tradycji oręża polskiego. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii jest dla „choszczeńskich” artylerzystów, szczególnie ważnym wydarzeniem. To właśnie takie uroczyste chwile wyzwalają więzi duchowe, łączą wszystkich artylerzystów i rakietowców zarówno tych pozostających w czynnej służbie wojskowej, jak i tych, którzy już z niej odeszli. Podczas uroczystego apelu były chwile na odczytanie rozkazów, wręczenie nagród i wyróżnień.

***
W zarządzeniu Ministra Obrony Narodowej nr 52 z dnia 20-go listopada 1995 roku w sprawie ustanowienia Świąt Wojskowych oraz sposobu ich obchodzenia w Siłach Zbrojnych RP w paragrafie pierwszym czytamy: „Ustanawia się w Siłach Zbrojnych RP następujące święta wojskowe: pkt. 8. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii – obchodzone 4 grudnia.” Ustanowione święto wojsk rakietowych i artylerii nawiązuje do Św. Barbary – patronki ponad 600-letniej tradycji artylerii polskiej. Początek istnienia artylerii ogniowej na ziemiach polskich, historycy lokują najczęściej w “Statutach Wiślickich” Kazimierza Wielkiego z 1347 roku, w których wspomina się o możliwości używania cyt. ”puszek” do obrony twierdz. Wśród artylerzystów polskich kult św. Barbary i tradycje “barbórkowego” święta tworzyły się już w pierwszym okresie rozwoju artylerii ogniowej. Formalne przyjęcie patronatu świętej łączyć należy z powstaniem cechu puszkarzy. Była to okazja do przypomnienia czynów bojowych, wyróżnienia najdzielniejszych, a także podziękowania za opiekę.

Zdjęcia i tekst: por. Bartłomiej Kulesza

Related posts

Polacy nie godzą się na wysłanie wojsk za granicę. Wojsko musi bronić polskich granic

Zginą kolejny żołnierz – co dzieje się w Wojsku Polskim ??

Choszczno. Protest rolników