W ramach ostatnich informacji, dotyczących dekomunizacji ulicy Juliana Markiewicza, udało nam się przeprowadzić 103 ankiety wśród Mieszkańców omawianej ulicy.

Bardzo dziękujemy za ciepłe przyjęcie i chęć dyskusji na ten trudny temat, z którym przyszło nam się zmierzyć.

Tak jak podejrzewaliśmy nie spotkaliśmy ani jednej osoby, która byłaby zwolennikiem zmiany nazwy ulicy.

Wszyscy, którzy otwierali przed nami drzwi byli przeciwni temu rozwiązaniu.

W związku z pismem Wojewody Zachodniopomorskiego, który jest zdecydowany zmienić nazwę ulicy, spytaliśmy kto według osób mieszkających przy ul. Juliana Markiewicza, powinien takiej zmiany dokonać i na jaką nazwę.

Naszą ankietę rozpoczęliśmy od pytania, które dotyczyło znajomości działalności Pana Juliana Markiewicza. Liczby na wykresie stanowią ilość głosujących osób.

Jak widzimy powyżej, zdecydowana większość Mieszkańców tej ulicy zna działalność Pana Juliana Markiewicza. Dodatkowo, patrząc na kolejny wykres, około 2/3 respondentów uważa dalej, że zasługuje on na ulice w naszym mieście.

W kolejnym kroku przeszliśmy do najważniejszych pytań w całej ankiecie. Tutaj musimy jednak zaznaczyć, że 7 osób odmówiło wypełniania dalszej części ankiety. Główne pytanie, na które chcieliśmy uzyskać odpowiedź dotyczyło organu, który powinien dokonać zmiany nazwy ulicy.

Jak widzimy większość Mieszkańców chce dokonania zmiany przez Radę Miasta. Następny wykres jednak pokazuje, że jeżeli zmiany tej miałaby dokonać Rada Miasta, Mieszkańcy nie chcą ponosić kosztów.

Ostatnie pytanie dotyczyło nowej nazwy ulicy i preferencji Mieszkańców, którzy naszym zdaniem wykazali się dużą kreatywnością.

W ankiecie jednak największą ilość głosów uzyskały 2 propozycje nazw:

Zachodnia i Szczecińska.

Wyniki ankiety przekazaliśmy na ręce Przewodniczącego Rady Miasta oraz Radnych. Z naszych informacji wynika, że Rada podjęła decyzje jedynie o wydaniu stanowiska, że zmiana nazwy ulicy Juliana Markiewicza nie ma sensu. Po rozmowach, które przeprowadziliśmy z IPN i służbami Wojewody wiemy, że wydanie takiego stanowiska nic nie zmieni. W związku z tym podjęliśmy decyzję, że ankietę wraz z wynikami prześlemy do Pana Wojewody, który mamy nadzieję, weźmie pod uwagę głos Mieszkańców.

Stowarzyszenie Kierunek Świnoujście