W sobotę, 2 września, w całej Polsce odbędą się spotkania związane z prezydencką akcją Narodowe Czytanie. W tegorocznej edycji projektu czytamy dramat WESELE Stanisława Wyspiańskiego

Jak co roku, w akcję „Narodowe Czytanie” włączyła się 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. W sobotę (2 września) w samo południe fragmenty dramatu będzie można przeczytać wspólnie z m.in. dowódcą świnoujskiej flotylli komandorem Krzysztofem Zdonkiem, Prezydentem Świnoujścia Januszem Żmurkiewiczem, marynarzami 8.FOW oraz uczniami świnoujskich szkół. Tegoroczna edycja akcji „Narodowe Czytanie” będzie miała miejsce w przy Wybrzeżu Władysława IV (na wysokości muzeum) na okręcie transportowo – minowym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Serdecznie zapraszamy, sobota 2 wrzesień w godzinach 12.00 – 14.00.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

 

Marynarka Wojenna