Eliminacje I stopnia przeprowadzone na szczeblu komend powiatowych i miejskich garnizonu zachodniopomorskiego wyłoniły przewodników ze swoimi podopiecznymi, którzy przeszli do wojewódzkiego finału. Natomiast eliminacje II stopnia przeprowadzone w Szczecinie przy ul. Wernyhory wyłoniły zwycięzców, którzy będą reprezentować nasz garnizon w zawodach ogólnopolskich.
Dwaj najlepsi przewodnicy psów służbowych z zachodniopomorskiego garnizonu we wrześniu będą wraz ze swoimi podopiecznymi reprezentować nasze województwo podczas ogólnopolskich zawodów w Sułkowicach.
W kategorii psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych na najwyższym podium stanął patrol z KWP w Szczecinie. Natomiast w kategorii psów służbowych do wyszukiwania zapachów narkotyków bezkonkurencyjny był tandem z KPP w Stargardzie.

Przeprowadzone eliminacje oprócz sprawdzenia umiejętności swoich podopiecznych są dodatkową formą doskonalenia zawodowego. Podczas eliminacji II stopnia psy musiały wykazać się wszechstronnością w dziedzinie: posłuszeństwa ogólnego, pokonywania przeszkód, pracy węchowej(szukanie zapachu materiału wybuchowego lub zapachu narkotyków w środkach komunikacji masowej lub transportu towarowego, szukanie zapachu materiału wybuchowego w samochodach osobowych, szukanie zapachu materiału wybuchowego w bagażu, szukanie zapachu materiału wybuchowego w pomieszczeniach) oraz praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym.

Wszyscy uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem walczyli o miejsce na podium. Po podliczeniu wszystkich punktów zwycięzcami XVII eliminacji wojewódzkich komisja wyłoniła zwycięzców:

W kategorii psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych:

I miejsce – patrol z KWP w Szczecinie ( SPAP),

W kategorii psów służbowych do wyszukiwania zapachów narkotyków :

I miejsce – przewodnik psa służbowego z KPP w Stargardzie,
II miejsce – przewodnik psa służbowego z KMP w Koszalinie,
II miejsce – przewodnik psa służbowego Z KPP w Choszcznie.

Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie podinsp. Jacek Cegieła pogratulował wszystkim funkcjonariuszom i ich podopiecznym biorącym udział w tych zawodach.
Stwierdził, że jest to specyficzny rodzaj służby wymagający wielu umiejętności oraz stałego kształcenia. Najlepsi przewodnicy psów służbowych odebrali z rąk szefa zachodniopomorskiego garnizonu pamiątkowe ryngrafy i nagrody.

Patrol z KWP w Szczecinie i KPP w Stargardzie, którzy zwyciężyli w swoich kategoriach wezmą teraz udział w zawodach ogólnopolskich, które odbędą w pierwszej połowie września br. w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Gratulujemy i trzymamy kciuki podczas dalszej rywalizacji.

asp. asp. Irena Kornicz

autor zdjęć.: nadkom. Marzena Maćkowiak Puta WP KWP w Szczecinie.

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News