W minionym tygodniu na zachodniopomorskich drogach policjanci drogówki prowadzili działania pn. „Ruch prawostronny”. Akcja obejmowała drogi o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. Policjanci przyglądali się kierującym, którzy nie stosowali się do zapisów kodeksu drogowego szczegółowo opisujących zasady ruchu prawostronnego.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na kierujących obowiązek ruchu prawostronnego. Przepisy jasno wskazują, że kierujący jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Niestety nie zawsze zmotoryzowani użytkownicy dróg pamiętają o tym obowiązku. Często na jezdniach jednokierunkowych o kilku pasach ruchu spotykamy kierujących, którzy pomimo tego, że prawy pas ruchu jest wolny, konsekwentnie przez długi czas kontynuują jazdę pozostałymi pasami ruchu. Takie zachowanie jest sprzeczne z zapisami ustawy.

Działania zachodniopomorskich policjantów miały na celu kształtowanie świadomości wśród kierowców w zakresie zagrożenia i utrudnień w ruchu jakie stwarza niestosowanie się do obowiązku ruchu prawostronnego.

W miniony piątek policjanci zatrzymali do kontroli 44 kierujących, którzy nie stosowali się do zapisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, dotyczących zasad ruchu prawostronnego. Za popełnione wykroczenia policjanci nałożyli 34 mandaty karne, w 10 przypadkach kierujących pouczono.

mł. asp. Karolina Rykaczewska