340 kg tytoniu do palenia bez znaków akcyzy ujawnili funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie.

W trakcie wykonywania kontroli na drodze dojazdowej do Terminala Promów Morskich w Świnoujściu funkcjonariusze zachodniopomorskiej Służby Celno-Skarbowej wytypowali do kontroli zestaw ciężarowy, na którym załadowany był towar przeznaczony dla odbiorcy w Szwecji.

Według dokumentów przedstawionych przez kierowcę, na pojazd załadowane zostały wyroby stalowe. Wstępne oględziny przeprowadzone przez funkcjonariuszy wzbudziły podejrzenie, że na jednej z 14 palet może znajdować się towar znacznie odbiegający rodzajem od pozostałych.

Szczegółowa rewizja potwierdziła spostrzeżenia funkcjonariuszy, a ujawnionym towarem okazał się być 340 kilogramów tytoniu do palenia bez znaków akcyzy.
Towar zatrzymano do dalszego postępowania, a sporządzoną dokumentację przekazano do Działu Dochodzeniowo-Śledczego Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie.

Wartość zatrzymanego towaru, to ponad 231 tys. zł.

Warto w tym miejscu podkreślić, że czynem swym kierowca naraził skarb państwa na stratę ponad 341 tys. zł w wyniku niezapłaconej akcyzy i podatku VAT.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie