Od kilku lat odnotowujemy wzrost liczby kierujących motocyklami, co łatwo można zaobserwować na ulicach Szczecina. Słoneczna, majowa pogoda za oknem sprzyja podróżom, zwłaszcza tym motocyklowym. Jest to też okres szczególnie wytężonej pracy dla funkcjonariuszy szczecińskiej drogówki, zwłaszcza dla policjantów pełniących służbę właśnie „ na dwóch kółkach”.

Rozpoczęcie się sezonu motocyklowego jest też doskonałą okazją do rozpoczęcia działań przez funkcjonariuszy drogówki. Policjanci nie tylko kontrolują poruszających się po naszych drogach motocyklistów, ale sami przemieszczając się motocyklami przypominają o tym, że motocykle są wszędzie i należy zwracać na nie uwagę.

Motocyklista, podobnie, jak rowerzysta, czy pieszy jest szczególnym uczestnikiem ruchu drogowego, który nie posiada karoserii ochronnej, minimalizującej uszkodzenia ciała w przypadku wypadku drogowego. Według przepisów prawa o ruchu drogowym, każdy motocyklista zobowiązany jest mieć kask ochronny. Przepisy nie obligują do posiadania specjalnej- ochronnej odzieży. Pamiętajmy jednak, ze własne bezpieczeństwo jest bezcenne i najważniejsze, dlatego przy zakupie motocykla warto jest też od razu pomyśleć o zakupie odzieży dedykowanej motocyklistom.

Dogówka od kilku lat prowadzi kampanię „Szacunek na drodze”, której zdjęcia można zauważyć na telebimach w centrum Szczecina. Ideą jej jest propagowanie wzajemnego poszanowania praw przez wszystkich uczestników ruchu drogowego, czy to jest kierujący samochodem, czy motocyklem.

Przypominamy…. „ Patrz w lusterka motocykle są wszędzie”!

st. asp. Kucharska Marta / IK