Strona główna » W 72. Rocznicę zbombardowania Świnoujścia.

W 72. Rocznicę zbombardowania Świnoujścia.

by Świnoujście w sieci

W tym roku przypada 72. rocznica zbombardowania Świnoujścia przez aliantów w dniu 12. marca 1945 roku. Wzorem lat ubiegłych, obchody kolejnej rocznicy bombardowania Świnoujścia, z udziałem władz samorządowych wyspy Uznam, młodzieży polskich i niemieckich szkół, organizacji kombatanckich odbędą się w dwóch miejscach i dwóch terminach.

Pierwsza uroczystość odbędzie się 11 marca 2016 roku, w sobotę o godzinie 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Świnoujściu i będzie miała charakter ekumeniczny.

Główna uroczystość odbędzie się 12 marca w niedzielę,2016 roku o godzinie 14.00 na Cmentarzu Wojennym Golm w Kamminke.

– Już od 12 marca bieżącego roku odwiedzający cmentarz wojenny Golm będą mogli ściągnąć na swoje urządzenia przenośne bezpłatnie aplikację „Cmentarza cyfrowego”. Tylko na tym CMENTARZU WOJENNYM, w całych Niemczech będzie można zwiedzić cmentarz cyfrowo- informuje Mariusz Siemiątkowski z Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm.

Aplikacja prezentuje skomplikowane fakty historyczne dotyczące nalotów w czasie II wojny światowej, historii Świnoujścia i bombardowania miasta w marcu 1945 roku. Zintegrowana karta GPS automatycznie wyzwala w niektórych punktach cmentarza istotne informacje i oferuje wiele wskazówek na jego całym obszarze. Użytkownik może również swobodnie poruszać się po różnych rozdziałach, aby móc zagłębić się w historię tego miejsca. Przy tym zmarli spoczywający na cmentarzu wojennym Golm, ale również te osoby, które przeżyły nalot bombowy, otrzymają w ten sposób „twarz”, która nie będzie już więcej anonimowa. -Będzie to możliwe dzięki jak dotąd niepublikowanym fotografiom, dokumentom i sprawozdaniom świadków tamtych wydarzeń. – dodaje Mariusz Siemiątkowski – Za ich pomocą odwiedzający mają możliwość wglądu i zagłębienia się w historię, jak i w teraźniejszość cmentarza wojennego Golm.
App „Cmentarz cyfrowy“ będzie dostępny w języku niemieckim, polskim i angielskim.

Uroczyste otwarcie aplikacji „Cmentarza cyfrowego” nastąpi 12 marca 2017 o godz. 13.30
Historycy polscy i niemieccy podają, że Świnoujście w 1945 roku zamieszkiwało ok. 22 tys. osób. Jednak w marcu tego roku wszystkie ulice i place miasta były przepełnione uciekinierami.

Podczas nalotu alianckie samoloty, w ciągu niespełna godziny, zrzuciły na miasto 3218 bomb o łącznej wadze 1609 ton. Według różnych historyków, w bombardowaniu miasta zginęło ponad 10 tys. ludzi, głównie niemieckich cywilów, którzy przez Świnoujście uciekali ze wschodu na zachód przed nadchodzącym frontem. Wśród ofiar byli także przymusowi robotnicy narodowości polskiej.

Ze względu na liczbę zabitych, Świnoujście stoi w jednym rzędzie z takimi niemieckimi miastami jak Hamburg, Kassel, Darmstadt, Pforzheim i Drezno. Większość ofiar pochowanych zostało na wzgórzu Golm, gdzie znajduje się miejsce ich pamięci.

Magiczny zachód w Świnoujściu


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

1 × trzy =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW