Finaliści projektu „Zachodniopomorska Sieć Szkół Promujących Zdrowie – Zielona Energia” wezmą udział w misji FOTOBIOGENERATOR. Czy będą w stanie uratować Ziemię przed samozagładą?

We wtorek (15.11) w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Nauk o Ziemi odbędzie się finał wojewódzkiego projektu „Zachodniopomorska Sieć Szkół Promujących Zdrowie – Zielona Energia”. Głównym celem projektu było przekazanie korzyści wynikających ze zdrowego stylu życia, utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i zachęcenie do aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Projekt miał skłonić młodzież do częstszego stosowania postaw prospołecznych, ekologicznych, przybliżyć tematykę ochrony powietrza, a także wskazywać właściwe wzorce w zakresie bezpiecznego zachowania w szkole i w drodze do szkoły.

Projekt zagościł w 18 szkołach gimnazjalnych z terenu prawie całego województwa, gdzie podczas eliminacji młodzież uczyła się m.in. jak zrobić zdrowe i ekologiczne zakupy, jak to czym się odżywiamy wpływa na nasze zdrowie i zdolności psychofizyczne. Uczyli się jak we własnych domach i życiu codziennym dbać o zdrowe powietrze i jak jego zanieczyszczenie wpływa na zdrowie ich samych. Oczywiście nie mogło zabraknąć nauki udzielania pierwszej pomocy, w tym nowości w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej po ogłoszeniu Wytycznych Polskiej Rady Resuscytacji 2015.
We wtorkowym finale wezmą udział czteroosobowe reprezentacje każdej ze szkół, areną zmagań będzie gmach Centrum Dydaktyczno – Badawczego Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Mickiewicza 16A), gdzie finaliści zmierzą się w kilkunastu konkurencjach obejmujących wiedzę zdobytą podczas projektu. Finał odbędzie się w formie gry miejskiej, na 6 przestrzeniach, a w każdej z nich będą po 3 stacje. Już teraz możemy zdradzić, że uczniowie będą mieli za zadanie… pomoc jednemu z naukowców próbujących zatrzymać proces ocieplania klimatu i uratowania naszej planety. Pracuje on nad prototypowym urządzeniem FOTOBIOGENERATOREM, do budowy którego niezbędnych jest kilka składników. Właśnie w ich zdobyciu pomagać będą uczniowie – finaliści projektu! Uczestnicy nie mają jednak prostego zadania ponieważ muszą dostać się do konkretnych państw na całym świecie (zgodnie ze wskazówkami w paszporcie). Tam czekają na nich zadania do wykonania związane ze sprawnością fizyczną, zdrowym odżywianiem się, umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy, a nawet kreatywnością. Misja FOTOBIOGENERATOR przeplatana będzie szkoleniami, wskazówkami, oraz uczestnicy będą mieli okazje zdobywać cenną wiedzę przydatną również po jej zakończeniu.

Finał konkursu wojewódzkiego „Zachodniopomorska Sieć Szkół Promujących Zdrowie – Zielona Energia”, będzie doskonałą okazją do przetestowania ratowniczego Centrum Symulacyjnego Rescue LAB, mieszącego się w budynku Uniwersytetu Szczecińskiego, a także stworzonego w ramach projektu, serwisu szkoleniowego usprawniającego prowadzenie szkoleń i egzaminów z resuscytacji krążeniowo-oddechowej i defibrylacji. W Rescue Lab młodzież (a w przyszłości ratownicy WOPR) będzie miała okazję wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy zdobytymi do tej pory, na nowoczesnych fantomach ćwiczeniowych.

Uczestnicy poza dyplomami i wyróżnieniami rywalizować będą o cenne nagrody indywidualne.
Realizatorem projektu jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego, a całą akcję wspierają: Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, których przedstawiciele pojawią się na Finale. Zapraszamy!
Harmonogram:
9.00 – 10.00 Akredytacja i przygotowania drużyn
10.00 Oficjalne otwarcie zawodów / Prezentacja poszczególnych stacji
10.00 – 13.00 Zawody finałowe dla uczniów / Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla nauczycieli
13.00 Poczęstunek (Obiad) / zliczenie punktów
14.00 Podsumowanie wyników rozdanie nagród i zakończenie