Strona główna » Z seniorami o zagrożeniach ze strony oszustów

Z seniorami o zagrożeniach ze strony oszustów

by Świnoujście w sieci

Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu odwiedziła członków Klubu Seniora “Złoty wiek”. Głównym tematem poruszanym podczas spotkania były zagrożenia ze strony oszustów działających metodami „na wnuczka” „na policjanta” czy „pracownika wodociągów” oraz innymi zagrożeniami ze strony przestępców działających na szkodę osób starszych. Nie zabrakło także przestróg związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Osoby starsze i samotne to grupa szczególnie narażona na działanie potencjalnych oszustów. W ostatnich miesiącach w kraju zaczęli działać oszuści wyłudzający od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”.

Pomimo licznych apeli Policji i informacji medialnych, niestety wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. “wnuczka”, przekazują często oszczędności całego życia. Podobna sytuacja wydarzyła się w czerwcu w Świnoujściu, kiedy do 82-letniej kobiety zadzwoniła kobieta, podająca się za policjantkę. W wyniku rozmowy seniorka przekazała kwotę 17.000 zł.

Policjanci systematycznie spotykają się z seniorami i przestrzegają przed oszustami. Wczoraj policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu odwiedziła członków Klubu Seniora “Złoty wiek”. Głównym celem spotkania było przekazanie wiedzy, jak świadomie i rozważnie reagować w sytuacjach zagrażających naszemu bezpieczeństwu, by nie paść ofiarą przestępstwa. W trakcie wizyty poruszono wiele tematów dotyczących zagrożeń, jakie czyhają na osoby starsze.

Podczas prelekcji policjantka uświadamiała słuchaczy, że sprawcy wykorzystują szczególne predyspozycje seniorów, chociażby ufność, życzliwość czy otwartość. W wielu przypadkach to właśnie predyspozycje psychiczne decydują o tym czy staną się oni ofiarami wypadków, zostaną wybrani jako cel przez przestępców czy narażą się na inne niebezpieczeństwo, stanowiące zagrożenie dla ich życia, zdrowia lub mienia.

Prowadząca spotkanie funkcjonariuszka przedstawiła wiele cennych wskazówek, które mają na celu podnieść świadomość, gdyż zdarza się, że osoby starsze nie posiadają dostatecznej wiedzy pozwalającej na właściwą ochronę przed zagrożeniami. W wielu przypadkach odpowiedni poziom wiedzy pozwoli uniknąć sytuacji niebezpiecznych, a w razie zagrożenia odpowiednio reagować i szukać właściwej pomocy.

Policjantka opowiadała zebranym o przypadkach oszustw, jakie występowały w ostatnim czasie na terenie kraju. Omówiła także czerwcowy przypadek oszustwa na szkodę świnoujskiej seniorki, a także niedawne wrześniowe próby oszust. Podawano też przykłady rezolutnych seniorów, którzy po odebraniu podejrzanego telefonu wykazali się zdrowym rozsądkiem i wiedzą w zakresie oszustw dokonywanych podobnymi metodami i po zakończeniu rozmowy z fałszywym policjantem od razu powiadomili Policję, gdzie weryfikowali usłyszane i podejrzane informacje. Tu dowiadywali się, iż kontaktowali się z nimi oszuści podszywający się pod stróży prawa.

Seniorzy nie kryli zainteresowania tematem. Wymienione przykłady wzbudziły wiele emocji i przywołały pytania. W czasie spotkania przypomniano seniorom także metody oszustw “na wnuczka”, “na pracownika gazowni”, “wodociągów” itp.

Spotkanie obfitowało także w informacje dla seniorów w zakresie ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wśród tematów bezpieczeństwa osób starszych, jako uczestników ruchu drogowego, omówiono niebezpieczeństwa grożące podczas poruszania się po drodze jako pieszy i jako kierujący rowerem. Ponadto udzielano seniorom wskazówek, jak należy zachowywać się na drodze, by uniknąć wypadku i bezpiecznie dotrzeć do celu. Przypomniano o zaletach używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, zachęcajac do ich noszenia. Zwrócono także uwagę na zagrożenia, takie jak przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy też jazdę rowerem po przejściu dla pieszych.

Inicjatywa spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem ze strony seniorów. Zgromadzeni chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i żywo reagowali na przekazane informacje. Policjantka odpowiadała także na liczne pytania seniorów.

W trakcie spotkania wszyscy uczestnicy prelekcji otrzymali opaski odblaskowe z napisem “Bezpieczny senior”, kalendarze ścienne, ulotki i materiały profilaktyczne informujące o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu
asp. szt. Beata Olszewska

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

piętnaście + trzynaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW