Przedostatki famowskie

  1. Fama GAZ-SYSTEM Terminal sztuki dobiega końca… Przed nami przedostatni dzień festiwalu. Ale za to jaki! Działania artystyczne w podwórkach przy ulicy Hołdu Pruskiego, czytanie performatywne, koncert „Wariacje Kolbergowskie” z udziałem Kapeli Maliszów oraz laureata nagrody Grammy –Adama Klocka. Co ważne – na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Famowski poranek to animacje Grupy Kakało w Oflagu (9.00) oraz propozycja dla najmłodszych – tym razem „Fama dzieciom” w prawobrzeżnym Świnoujściu na Warszowie (11.00). Oficjalnie „dzień dobry” powiemy, a dokładnie zaśpiewamy, w południe na placu Wolności – zagra zespół Sterydy czyli synteza brzmień elektronicznych i instrumentalnych (12.00). Popołudniu wprosimy się ponownie do Hamaków – tam zaśpiewa Monika Kowalczyk (14.00).

Posterunek Energetyczny Enei znów stanie się miejscem prezentacji sztuki studentów Uniwersytetu Artystycznego z Poznania. Ich „Projekt otwarty” nawiązuje bezpośrednio do miejsca prezentacji. O ile określenie „posterunek” ma konotacje raczej niesympatyczne, to „energetyczny” słyszy się już inaczej, a pełna nazwa placówki: posterunek energetyczny brzmi już co najmniej intrygująco. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 14.30.

Popołudnie to artystyczna interwencja w podwórkach przy wzorcowo zrewitalizowanej ulicy Hołdu Pruskiego. Usłyszymy tradycyjne pieśni w wykonaniu Grupy Kakało oraz ich gości (15.30), później zobaczymy spektakl tańca butoh „Skołowacenie” w wykonaniu polsko-japońskiego trio: Biel, Furutani, Mizobuchi (16.30).

Popołudniu Fama wprosi się do Pokoju 24, przy ulicy Piłsudskiego 1 (17.15). W ramach projektu „Zaproś Famę do siebie” odbędzie się podsumowanie prac sekcji literackiej. Uczestnicy warsztatów przeczytają teksty, które napisali podczas festiwalu.

Wieczór w Hali Basenu Północnego to premierowe czytanie performatywne na podstawie dramatu „Beat” Macieja Bogusławskiego, jednego z uczestników festiwalowej sekcji literackiej. Reżyserii podjęła się Agnieszka Pytel z wrocławskiego Psycho Teatru. Uwaga! Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych (19.00).

Kolejne wydarzenie zapowiadane jest jako jedno z najważniejszych 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal sztuki – „Wariacje Kolbergowskie” (20.15) w wykonaniu Kapeli Maliszów z towarzyszeniem Orkiestry smyczkowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina pod kierunkiem Adama Klocka. Celem projektu jest twórcza interpretacja polskiej muzyki tradycyjnej oraz ukazanie jej w nowym kontekście. Na repertuar wydarzenia złożą się mazurki, oberki i kujawiaki w aranżacji na zespół ludowy i orkiestrę smyczkową. Utwory zostały przygotowane na podstawie opracowań Oskara Kolberga.

Przedostatni dzień festiwalu zakończy się tradycyjnie w Jazz Club Central’a – SCENA. Tym razem na scenie pojawią się… wszyscy. „Scena otwarta” to famowskie jam session (22.00).

11:00 MDK Warszów / Strefa Rekreacji Polskiego LNG
FAMA DZIECIOM | STWÓRZ WŁASNY LAMPION – zabawy plastyczne / PT

12:00 Plac Wolności
FAMA NA DZIEŃ DOBRY | STERYDY – koncert / PK

14:00 Restauracja Hamaki
ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | MONIKA KOWALCZYK – koncert / PK

14:30 Enea Posterunek Energetyczny
UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY, Poznań – ENERGETYCZNY PROJEKT OTWARTY | wernisaż / PT

15:30 ul. Hołdu Pruskiego 10, podwórko
FAMA ŚPIEWA TRADYCYJNIE | GRUPA KAKAŁO I GOŚCIE – finał porannych warsztatów / PK

16:30 ul. Hołdu Pruskiego 10, podwórko
BIEL, FURUTANI, MIZOBUCHI – performans SKOŁOWACENIE / PK

17:15 Pokój 24
ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE, MIEJSCA LITERATURY | SEKCJA LITERACKA czyta / PK

19:00 Hala w Basenie Północnym
AMERICAN DREAM – czytanie performatywne, na podstawie dramatu „Beat” M. BOGUSŁAWSKIEGO | scen. i reż.: A. PYTEL, asystent reż.: S. ZAKRZEWSKI, muz.: P. RYCHERT, scenogr.: N. POPŁAWSKA, obsada: M. BRONISZEWSKI, J. ŁUKOWIAK, A. PYTEL, M. ZUCHOWICZ | spektakl dla widzów dorosłych

20:15 Hala w Basenie Północnym
WARIACJE KOLBERGOWSKIE – koncert premierowy | KAPELA MALISZÓW, ORKIESTRA SMYCZKOWA UMFC, kier. muz.: A. KLOCEK, aranż.: P. PRZEZWAŃSKI / WS-PK

22:00 Jazz Club Central’a – SCENA
SCENA OTWARTA / SP