Okres letnich wakacji w Świnoujściu, gdzie przybyło na wypoczynek tysiące turystów, to czas żniw dla kieszonkowców. Amatorzy cudzego mienia szybko pojawiają się tam, gdzie są duże skupiska ludzi. Sprawcy działają w sklepach, w autobusach, na plaży i na targowiskach, a więc praktycznie wszędzie.

Przemieszczając się środkami komunikacji miejskiej, podczas zakupów, w czasie spotkań ze znajomymi w lokalach, musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Pośpiech, chwila nieuwagi, brak rozsądku mogą być wykorzystane przez kieszonkowców, którzy w tym czasie w sposób szczególny szukają łatwych okazji. Kieszonkowcy potrafią stworzyć sytuację dogodną kradzieży, tzw. sztuczny tłok. Zdarzało się nawet, że jeden złodziej udawał atak epilepsji, drugi – lekarza, a trzeci w tym czasie okradał gapiów.

Ofiary nawet nie orientują się, że zostały okradzione. Osoby, które padły jego ofiarą, o kradzieży dowiadują się kilka godzin po zajściu. Nie potrafią powiedzieć, gdzie, kiedy oraz w jaki sposób zostały okradzione, nie mówiąc już o rysopisie sprawcy.

Kieszonkowcy nie działają zazwyczaj w pojedynkę. Chodzi o to, by skradzione przedmioty szybko przekazać innej osobie, aby w razie ujawnienia kradzieży nie mieć przy sobie „dowodów przestępstwa”. Działają różnymi metodami – mogą wywoływać tzw. sztuczny tłok, ale mogą także zaaranżować jakieś zdarzenie, aby odwrócić uwagę i czujność potencjalnej ofiary, na przykład zapytać o coś, zaoferować coś, upuścić jakiś przedmiot. Szczególnie łatwymi ofiarami są kobiety, które trzymają torebkę

przewieszoną przez ramię, swobodnie zwisającą. Skradzione portfele czy saszetki po opróżnieniu wyrzucają.

Pamiętajmy, aby torebki i plecaki były zapięte i trzymane blisko siebie – pod ręką lub z przodu, aby mieć cały czas nad nimi kontrolę. Pieniądze dobrze jest trzymać w wewnętrznych kieszeniach odzieży, można rozłożyć je w różne miejsca.

Wyjęcie telefonu z uchylonej torebki lub też jej opróżnienie, gdy rozmawiamy przez telefon, pozostawianie torby na wózku sklepowym lub przewieszonej przez krzesło w barze – to doskonałe okazje, których wypatrują kieszonkowcy.

Złodziejem może być każdy. Kieszonkowcy niczym się nie wyróżniają, mogą być w różnym wieku, ich wygląd może nawet budzić nasze zaufanie, np. elegancki pan w średnim wieku, zadbana pani czy uprzejmy młody człowiek, który pomoże nam wejść do autobusu.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i stosujmy się do nich, aby uniknąć przykrych sytuacji:

  • nie noś gotówki w jednym miejscu, porozkładaj pieniądze w miejscach publicznych bądź czujny, zapnij marynarkę czy płaszcz, jeśli trzymasz tam pieniądze,

  • podczas robienia zakupów nie prezentuj zawartości portfela,

  • uważaj na „sztuczny” tłok, w takich miejscach, gdzie jest dużo ludzi i jest tłoczno, torebkę noś przed sobą, zamkiem skierowanym do przodu, zwłaszcza, kiedy masz zajęte ręce,

  • nie noś portfela, telefonu w tylnej kieszeni spodni,

  • nie noś portfela ani wartościowych rzeczy w reklamówce (łatwo ją przeciąć),

  • nie noś portfela w bocznych kieszeniach płaszcza, marynarki

  • zostaw w domu kosztowne rzeczy, które nie będą ci potrzebne podczas zakupów.

Zwracajmy uwagę na podejrzane osoby, a swoje spostrzeżenia przekażmy policjantom na numer alarmowy 997 lub 112.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

asp. sztab. Beata Olszewska