Zobacz szczegółowy program.

23-26 czerwca – Dni Morza i Święto Marynarki Wojennej .
Choć jak każe morska tradycja, Dni Morza odbywają się zawsze w ostatni weekend czerwca, to my w Świnoujściu rozpoczynamy już dzień wcześniej – w czwartek 23 czerwca koncertem hip-hopowym w muszli koncertowej. A co poza tym przez ten wyjątkowy weekend? Noc Świątojańska z Kapelą ze Wsi Warszawa i morską biesiadą, wielki koncert w basenie Północnym zakończony pokazem sztucznych ogni, zwiedzanie okrętów Marynarki Wojennej, koncerty szantowe i Orkiestry Wojskowej i wiele innych atrakcji. Dni Morza obchodzone są wspólnie ze Świętem Marynarki Wojennej. Poniżej szczegółowy program.
23 czerwca (czwartek)

Dni Morza 2016 – dzień z hip-hopem

Muszla Koncertowa, wstęp wolny

godz. 19.00 Bisz (B.O.K.) – bydgoski raper, poeta i producent muzyczny. Najbardziej znany z występów z grupą B.O.K. Na scenie nie zobaczymy jedynie artysty z mikrofonem i towarzyszącego mu DJ-a na gramofonach. Live band liczy sobie 10 osób i składa się z wykształconych muzyków których łączy miłość do hip-hopu. W dorobku Bisz’a znajdują się cztery albumy sesyjne. Ostania płyta „Wilk chodnikowy” osiągnęła status złotej płyty.

godz. 21.00 Małpa – Toruń to nie tylko katolicka rozgłośnia radiowa, ale też mocny hip-hop. Małpa ma na koncie dwa albumy studyjne, ale zarówno pierwsza jak i druga wydana na początku roku płyta osiągnęła status złotej. Teledyski nakręcone do singlowych utworów maja po kilka milionów odtworzeń na youtube. Artyście na scenie towarzyszy ośmioosobowy zespół grający wyłącznie na żywo.

24 czerwca (piątek)

Pokaz wyrobu i obróbki dawnego sprzętu rybackiego
Plac Rybaka

godz. 11.00 – 17.00

Pogadanki dla dzieci o dawnym rybołówstwie

Za budynkiem Muzeum, Plac Rybaka 1
Organizator: Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Uroczystość składania kwiatów pod pomnikiem
„Tym, którzy nie powrócili z morza” Plac Rybaka

godz. 12.00
Organizator: Urząd Miasta Świnoujście

Biesiada morska w plenerze

godz. 18.00
Konkurs na wianek świętojański, gotowanie zupy rybnej, zabawa taneczna plac przy Filii MDK Przytór
Organizator: Miejski Dom Kultury, Zarząd Osiedla

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
Świnoujskie Wieczory Organowe

godz. 19.00

wystąpią: Małgorzata Klorek (organy), Ewa Rułka (flet), Zespół
Harmonijek Ustnych ANIMATO
Kościół pw. Chrystusa Króla, Plac Kościelny 1
Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia
Bilety 20 zł, do nabycia przed koncertem

Msza Św. Dziękczynna z okazji 1050-lecia Chrztu Polski
Błogosławieństwo wody do rekreacji w sezonie letnim

godzina 19.30

Plaża przy Centrum Koordynacji Ratowników,
wejście od ul. Powstańców Śląskich
Organizator: Parafia NMP Gwiazdy Morza

Dni Morza 2016 – Noc Świętojańska

Muszla Koncertowa, wstęp wolny

godz. 19.30 – 23.00 O!środek Działań Teatralnych – grupa teatralna i happeningowa prowadzona przez instruktorkę teatralną Miejskiego Domu Kultury Anetę Kruk. Na terenie Muszli Koncertowej pojawi się „słowiańska wioska”. Jej tymczasowi mieszkańcy postarają się wciągnąć wszystkich gości w tradycyjne zwyczaje i codzienne czynności słowiańskich przodków. Każdy będzie mógł spróbować napoju św. Orzygała, kapusty ubijanej przez dziewicę czy też dostać „magiczny” kamień runiczny na każdą okazję.

godz. 21.00 Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu „Łany” – grupa powstała w 1974 roku i od tamtej pory cały świat mógł dzięki nim usłyszeć i zobaczyć tradycyjne pieśni i tańce ze wszystkich regionów Polski. Czterdziestoosobowy zespół przybliży nam tańce wielkopolskie i krakowskie. Później, kiedy tylko zacznie zapadać zmrok, Łany przeprowadzą obrzędy Nocy Świętojańskiej, zakończone przejściem przy świetle pochodni na plażę, gdzie wszyscy chętni będą mogli puścić na wodę wianki.

godz. 22.00 Kapela ze Wsi Warszawa – polski zespół folkowy, bardziej znany chyba za granica za sprawą festiwali muzycznych, nominacji do nagrody Grammy czy dokumentu BBC o zespole. Umiejętnie łączą muzykę tradycyjną z współczesnymi brzmieniami. Wykorzystują repliki historycznych instrumentów – suki biłgorajskiej czy fideli płockiej. Maja na koncie 7 albumów studyjnych.

godz. 18.00 Biesiada morska – mała rozgrzewka przez sierpniowym „Wiatrakiem”. W programie konkurs na wianek świętojański oraz przygotowanie zupy rybnej, całość zakończy taneczna zabawa do białego rana.

Filia MDK Przytór, wstęp wolny

25 czerwca (sobota)

Dni Morza; Centralne obchody Święta Marynarki Wojennej

VOX Disco Granie

Basen Północny, wstęp wolny

godz. 10.00 Wielobój Morski o Złotą Kotwicę Marynarki Wojennej

W godzinach: 9.00 – 12.00, 13.00 – 18.00, 19.00 – 21.00, można będzie zwiedzać okręty Marynarki Wojennej – trałowca i transportowo-minowego, które będą zacumowane na wysokości Basenu Północnego.

godz. 14.00 – 24.00 Impreza przygotowana przez znaną rozgłośnię radiową. Na jej zaproszenie, na ogromnej scenie w marinie jachtowej wystąpią gwiazdy polskiej (i nie tylko) muzyki rozrywkowej. Wcześniej dzieci będą mogły odbyć podróż w świat piratów, za sprawą Muzycznej Szkoły Piratów i miasteczka pirackiego. Całą imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni.

Sztywny Pal Azji – zespół rockowy, który popularność zdobywał w drugiej połowie lat 80 i pierwszej 90. Nie oznacza to, że później dali o sobie zapomnieć. Nagrywają nowe płyty i koncertują do dziś, czego dowodem koncert w Świnoujściu. Wylansowali kilkanaście przebojów, w tym „Zakopane”, „Wieża radości, wieża samotności” czy „Póki młodość w nas”.

Kasia Popowska – kiedy Sztywny Pal Azji tryumfował na szczytach list przebojów, Kasia Popowska dopiero przyszła na świat. Jest muzycznym samoukiem, popularność zdobyła dzięki portalowi youtube, gdzie prezentowała wykonywane przez siebie przeboje innych wykonawców. Później wzięła udział programach Mam Talent czy brytyjski X Factor. W 2014 roku wydała album studyjny zatytułowany „Tlen”.

Big Day – kolejna legenda polskiego rocka, która na u progu lata zawita do Świnoujścia. Wydanym w 1995 roku albumem „Kalejdoskop” zaskarbili sobie nie tylko przychylność krytyki ale przede wszystkim rzesze fanów od morza aż do Tatr. Trzon olsztyńskiego zespołu tworzą Ania i Marcin Ciurapińscy.

Blue Cafe – trudna do zaszufladkowania grupa, równie dobrze czująca się w klimatach popowych jak i jazzie, funky czy soulu. Jeszcze z Tatianą Okupnik w składzie szturmem zdobyli pierwsze miejsca list przebojów. W 2005 roku, Okupnik zastąpiła Dominika Gawęda, wybrana na nowa wokalistkę zespołu dzięki udziałowi w programie Szansa na sukces. Od tamtej pory zespół regularnie koncertuje i lansuje kolejne przeboje.

Alexia – kolejna gwiazda lat 90-tych. Kto nie zna jej przebojowego singla „Uh la la la”? Włoska artystka współpracowała wcześniej z projektem Ice MC, z którym wylansowała kilka nie mniejszych hitów.

Turniej Siatkówki Plażowej z okazji Dni Morza „trójki” OLD BOYS 40+

godz. 16.30

Plaża, boiska do siatkówki przy Centrum WOPR, wejście od ul.
Powstańców Śląskich lub Trentowskiego
Główny organizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”
Udział: bez wpisowego

Wyspy Sportu
Otwarty Park Linowy Bluszcz

godz.12.00 –18.00
Chętni muszą uprzednio zarejestrować się w punkcie informacyjnym Wysp Sportu
Organizator: Stowarzyszenie Projekt Infinity
Park Linowy Bluszcz, ul. Matejki 22

V. Bieg Świętojański

godz. 20.00
Trasa: Góra Słowiańska – Wolgastsee, dystans 12 km
Organizator: Klub Biegacza Jogging
Więcej na stronie: www.jogging.republika.pl

26 czerwca (niedziela)

Dni Morza – Święto Marynarki Wojennej

Muszla Koncertowa, wstęp wolny

godz. 16.00 Majtki Bosmana – koncert szantowy, znanego zespołu w Wałcza

godz. 17.00 Orkiestra Wojskowa kontynuuje tradycję orkiestry Marynarki Wojennej działającej przy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie mogło ich zatem zabraknąć w czasie czterodniowych obchodów Dni Morza.

W godzinach 9.30 – 12.00, 13.00 – 18.00, 19.00 – 20.00 można będzie zwiedzać okręty Marynarki Wojennej – trałowca i transportowo-minowego, które będą zacumowane przy Wybrzeżu Władysława IV, naprzeciwko Kapitanatu Portu.

Turniej Siatkówki Plażowej z okazji Dni Morza

godz. 11.00 -„dwójki” OPEN
godz. 15.30 – „trójki rodzinne”

Plaża, boiska do siatkówki przy Centrum WOPR, wejście od ul.
Powstańców Śląskich lub Trentowskiego
Główny organizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”
Udział: bez wpisowego

Program dostępny jest również na oficjalnej stronie Miasta Świnoujście www.swinoujscie.pl
Info: BIK UM Świnoujście/MDK Świnoujście
Fot. materiały wykonawców