Wampir ze Świnoujścia – CAŁA PRAWDA O ZBRODNI

WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ZE ŚWINOUJŚCIA: GWAŁTY I MORDERSTWA NA NIEWINNYCH KOBIETACH

Premiera nowego odcinka: poniedziałek, 16 maja godz. 22:00

„Cała prawda o zbrodni” to program kryminalny, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Łączy elementy serii dokumentalnej, rekonstrukcji i publicystyki, analizując najbardziej tajemnicze zbrodnie, które wstrząsnęły Polską w ostatnich latach. Prowadzącymi nowej serii są dziennikarz Michał Fajbusiewicz i psycholog śledczy Justyna Poznańska. W nowym odcinku, którego emisja odbędzie się w poniedziałek, 16 maja o 22:00 na kanale kryminalnym CI Polsat, ekipa „Całej prawdy o zbrodni” zajęła się wstrząsającą historię wampira ze Świnoujścia, który brutalnie gwałcił i zabiła napotkane kobiety.

W każdym odcinku widzowie mają szansę poznać całą prawdę o zbrodni dzięki wnikliwym rozmowom prowadzących z dziennikarzami i ekspertami np. psychologami, policjantami, kryminologami, patomorfologami, którzy zajmowali się daną sprawą. Prowadzący szukają odpowiedzi na pytania o motywy zbrodni, okoliczności ujawnienia morderstwa, a także przebiegu procesu.
W nowym odcinku „Całej prawdy o zbrodni” (16 maja na kanale kryminalnym CI Polsat) udamy się do Świnoujścia. 33-letni Tomasz W. był nieuchwytny przez pięć lat – bezkarnie zabijał i gwałcił napotkane kobiety. Tropili go najlepsi policjanci ze Szczecina – bezskutecznie przez wiele lat.

polls

Historia Tomasza W. zaczyna się w roku 1996. W upalny lipcowy dzień 16-letnia dziewczyna zostaje zaatakowana przez zamaskowanego mężczyznę, który grożąc bronią, gwałci ją. Prowadzone śledztwo nie przyniosło żadnych efektów, a sprawę umorzono. Przez kolejne lata dochodzi do pojedynczych gwałtów młodych kobiet. Policja nie dysponuje żadnym materiałem pozwalającym na identyfikację sprawcy.
W marcu 2000 roku do policji w Świnoujściu zgłasza się kobieta, który poszukuje zaginionej koleżanki. Dziewczyna miała odwiedzić swojego chłopaka Waldemara, jednak do niego nie dotarła. Policja idzie trasą, którą pokonywała dziewczyna i odkrywa w jednym z poniemieckich bunkrów częściowo obnażone ciało dziewczyny. Została zgwałcona, a następnie w okrutny sposób zamordowana. Analiza tej zbrodni i poprzednich napadów daje podstawy do stwierdzenie, że mamy do czynienie z jedną i tą samą osobą. Policjanci ze Szczecina nawiązują współpracę z Akademią Medyczną w Gdańsku. Profesor Ryszard Pawłowski po kilku miesiącach ustala kod DNA sprawcy. Tym samym rozpoczęto żmudną weryfikację osób pod katem zgodności kodu DNA sprawcy z wytypowanymi przez policję osobami. Na pierwszy ogień poszli przestępcy w przeszłości karani za podobne sprawy. Po określeniu DNA okazało się, że wampir stoi za zabójstwem i gwałtem 4 kobiet w 2000 roku.

W kwietniu 2001 roku pobrana próbka śliny jednej z wytypowanych osoby przynosi informację, że DNA jest zbliżone do profilu sprawcy, a to oznacza, że sprawca może być spokrewniony z tą osobą w linii męskiej. Ustalono, że wytypowany ma brata – Tomasza. Policjanci muszą podstępem uzyskać ślinę sprawcy, by mieć absolutna pewność, że mordercą i gwałcicielem jest Tomasz W. Robią to podczas rutynowej kontroli drogowej ustnikiem do alkomatu. Podczas rozprawy – mimo DNA, daktyloskopii, Tomasz W. nie przyznaje się do winy. Psycholodzy są zgodni, w chwili popełnienia czynów był w pełni świadomy tego, co robił. Tomasza W. skazano na dożywocie z prawem do ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po odbyciu kary 35 lat więzienia. Sąd zezwolił na ujawnienie personaliów sprawcy.
Gościem w odcinku będzie inspektor Krzysztof Targoński, Komendant Powiatowy Policji w Goleniowie.

Prowadzącymi program „Cała prawda o zbrodni” są najbardziej znany dziennikarz kryminalny w Polsce – Michał Fajbusiewicz. Jego programy – w tym legendarny „Magazyn kryminalny 997” – na przestrzeni ostatnich 30 lat miały wielomilionową widownię i dzięki pomocy widzów udało się odnaleźć ponad 300 sprawców makabrycznych zbrodni. Fajbusiewiczowi towarzyszyć będzie Justyna Poznańska, profiler i psycholog śledczy z ponad 12-letnim doświadczeniem w zawodzie. W czasie swojej kariery sporządzała profile psychologiczne sprawców w ponad 200 sprawach kryminalnych.
Premierowe emisje „Całej prawdy o zbrodni” w poniedziałki o godz. 22:00 na kanale kryminalnym CI Polsat.
——

CI Polsat to kanał kryminalny, który zabiera widzów w poruszającą podróż do świata zbrodni, intryg i tajemnic. Próbujemy zrozumieć motywy i emocje, które popchnęły ludzi do zbrodni. Pozwalamy mówić wszystkim stronom, dzięki czemu nasz kanał jest autentyczny.
CI Polsat jest dostępny w ofercie m.in. Cyfrowego Polsatu (pozycje 25 i 80), nc+ (pozycja 139) oraz UPC Polska (pozycja 117 lub 405). CI (Crime + Investigation) dociera do ponad 61 milionów gospodarstw domowych w 85 krajach na świecie.

Więcej informacji na www.ci-polsat.pl oraz www.facebook.com/CIPolsat