Strona główna » Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w 8.FOW

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w 8.FOW

by Świnoujście w sieci

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w 8.FOW

Dzisiejsze święto “Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej” ustanowione zostało na mocy ustawy z lutego 2004 roku. Data ta nie została wybrana przypadkowo.

Jest to dzień, pomiędzy dwoma Świętami Państwowymi, w którym Polakom towarzyszą refleksje patriotyczne. Wybór daty podkreślić miał także obchodzony w tym samym terminie Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Już od dwunastu lat 2 maja to dzień, w którym szczególnie skupiamy się nad pochodzeniem i znaczeniem Polskiej Flagi Państwowej oraz barw i symboli narodowych. Data ta ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności narodowej.

W poniedziałek, 2 maja, w jednostkach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, podczas uroczystych zbiórek podniesione zostały Flagi Państwowe, na okrętach flotylli stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i w Gdyni podniesiono małe gale banderowe. Odczytano także okolicznościowe rozkazy, w których przypomniano rodowód dzisiejszego święta oraz wyróżniono kadrę.

 

Info, foto:Marynarka Wojenna

 

Świnoujście. Musisz to zobaczyć !!


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

jeden × 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW