Wczoraj w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Świnoujściu odbyło się szkolenie antyterrorystyczne dla dyrektorów, pedagogów i nauczycieli placówek oświatowych prowadzone przez policyjnych specjalistów. Tematem były zasady postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren placówki. W szkoleniu uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu miasta.

25 grudnia 2014 roku weszła w życie uchwała Rady Ministrów w sprawie „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015â2019”. Jednym z głównych jego celów jest uświadomienie i wzmocnienie wiedzy o zagrożeniach terrorystycznych. Temu właśnie problemowi i zasadom postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym zostało poświęcone wczorajsze spotkanie w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Świnoujściu.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy, pedagodzy oraz nauczyciele ze wszystkich świnoujskich publicznych i niepublicznych przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Obecny był także Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Pani Janina Śmiałkowska.

Szkolenie prowadzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu st. asp. Beata Olszewska oraz st. asp. Dawid Woźnicki.

W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jak postępować w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym, które potencjalnie mogą wystąpić na terenie placówek oświatowych. Prowadzący szkolenie policjanci przybliżyli procedury postępowania w chwili zagrożenia, przekazali informacje o tym, jakie dane należy przekazać służbom ratunkowym podczas informowania ich o wtargnięciu napastnika do placówki, a także jak postępować w sytuacji kiedy zostajemy zakładnikami podczas ataku terrorystycznego. Funkcjonariusze wyjaśniali jak się zachować i w jaki sposób współpracować z Policją. Policjanci podkreślali również konieczność opracowania przez placówki oświatowe algorytmu postępowania nauczycieli, dzieci i młodzieży w przypadku wtargnięcia napastnika.

W trakcie szkolenia wykorzystano film, który dotyczył wtargnięcia do szkoły mężczyzny z bronią palną. Prezentacja zawierała podstawowe zasady postępowania w chwili wtargnięcia zamachowca do szkoły tj. sposobach alarmowania, ewakuacji, udzielania pomocy. W filmie omówiono konkretne przypadki terrorystycznych ataków, które miały miejsce na świecie, podparte relacjami świadków z miejsca zdarzenia.

W zamyśle pomysłodawców szkolenie ma charakter kaskadowy, co oznacza, że przeszkolone osoby będą w dalszej kolejności przekazywać wiedzę pozostałym pracownikom placówek. Policjanci przekażą na ręce Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta płyty z filmem oraz broszurą pt. „Zasady postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren placówki oświatowej” celem ich dalszego wykorzystania przez placówki oświatowe i przeprowadzenia wewnętrznego szkolenia rad pedagogicznych.

Uczestnicy szkolenia podkreślali, że żyjemy w trudnych czasach i warto rozmawiać, szkolić się w związku z możliwością wystąpienia potencjalnych zagrożeń.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

2016.04.27_szkolenie antyterrorystyczne_1

2016.04.27_szkolenie antyterrorystyczne_3

2016.04.27_szkolenie antyterrorystyczne_2

Świnoujście w  sieci - Obserwuj nas w Google News