Strona główna » Dzielnica nadmorska. Poznaj całą prawdę o działkach po „złotówce”. Zobacz zdjęcia.

Dzielnica nadmorska. Poznaj całą prawdę o działkach po „złotówce”. Zobacz zdjęcia.

by Świnoujście w sieci

Dzielnica nadmorska. Poznaj całą prawdę o działkach po „złotówce”. Zobacz zdjęcia.

Sporo emocji wywołała decyzja Rady Miasta Świnoujście o wydzierżawieniu spółce Auran terenu będącego jednym dojść na plażę. Działka została wydzierżawiona na 30 lat po złotówce za metr kwadratowy rocznie. Dlaczego tak tanio? Przeczytajcie Państwo prawdziwe informacje na ten temat, które pozwolą każdemu na wyrobienie sobie własnej opinii na ten temat.

Spółka Auran kupiła w drodze przetargu działkę przy promenadzie, na której zamierza wybudować 4-gwiazdkowy hotel. Za teren zapłaciła w sumie prawie 25 mln złotych.

Na ostatniej sesji 25 lutego 2016 roku, świnoujscy radni zdecydowali, że dodatkowo miasto wydzierżawi spółce na 30 lat sąsiedni teren o powierzchni około 1500 metrów kwadratowych po preferencyjnej cenie 1 zł. za metr kwadratowy rocznie.

W zamian jednak spółka wzięła na siebie zagospodarowanie tego terenu, czyli stworzenie ogólnodostępnej drogi dojazdowej do obiektów, a także część promenady biegnącej wzdłuż działek, zgodnie z wytycznymi narzuconymi przez Urząd Miasta. Wybuduje więc ścieżkę spacerową i rowerową wraz z oświetleniem, klombami kwiatowymi, zieleńcami itp. To nie koniec. Dodatkowo spółka zobowiązała się także do stworzenia ścieżki (będącej przedłużeniem drogi dojazdowej) prowadzącej bezpośrednio na plażę. Przy ścieżce wybuduje ogólnodostępny budynek sanitarny wyposażony w toalety, umywalki itp. Aktualny, szacowany koszt inwestycji wynosi około 15 mln złotych.
fotelpree
Dodatkowo pod utworzoną drogą dojazdową powstanie podziemny, ogólnodostępny parking z ok. sześćdziesięcioma miejscami parkingowymi.
Oprócz nakładów finansowych, jakie spółka poniesie z tytułu budowy całej tej infrastruktury, należy jeszcze dodać koszty jej późniejszego utrzymania, które spółka również wzięła na siebie.
Gdyby Auran nie zdecydował się na taki krok, wówczas koszty budowy drogi dojazdowej, dojścia do plaży, toalety, zapewnienia miejsc postojowych, a także całoroczne utrzymanie tego wszystkiego, musiałoby pokryć miasto ze swojego budżetu.

Czy w tej sytuacji można zarzucić prezydentowi i radnym, jak to niektórzy uważają „rozdawania atrakcyjnych terenów za darmo”? Przeciwnie. Dzięki ich rozsądnej decyzji, miasto dwukrotnie zaoszczędzi. Po pierwsze na samej inwestycji, która byłaby niezbędna. A po drugie na późniejszym utrzymaniu przejścia na plażę i sporej części nowej promenady.

I jeszcze garść informacji o samym hotelu spółki Auran. Obiekt będzie pierwszym z planowanych w sumie 4 budynków, każdy liczący 62 pokoje, w tym 7 apartamentów. We wnętrz będzie centrum rehabilitacji i SPA, restauracja i bar oraz podziemny parking na około 300 miejsc postojowych. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2018 roku.
Docelowo, cały kompleks hotelowy będzie mógł jednocześnie przyjąć nawet 500 gości. A zatrudnienie znajdzie w nim niemal 120 osób.hotel-prrr

Podobnego typu decyzję podjęła Rada Miasta w 2015 roku, kiedy to realizująca kompleks Baltic Molo Park spółka otrzymała zgodę na dzierżawę 2200 metrów kwadratowych powierzchni z przeznaczeniem na ogólnodostępny ciąg pieszy, który wiódł będzie między innymi w stronę planowanego mola.

Dzięki tego typu nowoczesnym inwestycjom do Świnoujścia przyjeżdża coraz więcej turystów.

Gdyby podobnego typu inicjatywa, spotkała się ponad 10 lat temu z aprobatą niektórych z ówczesnych radnych, dziś w Świnoujściu mielibyśmy SPA jednej z najlepszych europejskich Marek – mówi Robert Karelus,rzecznik prezydenta miasta

Świnoujście. Musisz to zobaczyć !!


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW