Strona główna » POROZUMIENIE MIASTA – OKRĘTY

POROZUMIENIE MIASTA – OKRĘTY

by Świnoujście w sieci

 

POROZUMIENIE MIASTA – OKRĘTY

W środę, 10 lutego, w 96 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w ramach projektu Miasta-Okręty. Porozumienie z dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zawarli przedstawiciele Poznania, Krakowa oraz Torunia.
W uroczystości związanej z podpisaniem porozumienia o współpracy wzięli udział: Andrzej Kulig – zastępca prezydenta Krakowa, Mariusz Wiśniewski zastępca Prezydenta Poznania, Zbigniew Fiderewicz zastępca Prezydenta Torunia oraz Janusz Żmurkiewicz Prezydent Świnoujścia. 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentował jej dowódca kontradmirał Jarosław Zygmunt wraz z zastępcą komandorem Zygmuntem Białogłowskim. Uroczystości rozpoczęto od oddania hołdu bohaterskim marynarzom – pod pomnikiem „Tym którzy przywrócili Pomorze macierzy” (Półwysep Kosa, Port Wojenny Świnoujście) złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Porozumienie o współpracy pomiędzy dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża a przedstawicielami miast podpisano na pokładzie okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. W trakcie wizyty w świnoujskim Porcie Wojennym goście mieli okazję zapoznać się z jego infrastrukturą, poznali siły flotylli oraz warunki służby i pracy na okrętach 8. FOW.


W skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu wchodzi pięć okrętów transportowo-minowych, które noszą nazwy polskich miast: Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania i Torunia. Nadanie okrętom nazw miast było szczególnym podkreśleniem związków Marynarki Wojennej z różnymi regionami kraju. Jednocześnie jest świadectwem, że nie tylko polskie Wybrzeże leży nad Bałtykiem lecz cała Polska jest państwem morskim. Dla podkreślenia związków miast z okrętami powstał projekt edukacyjny o nazwie MIASTA – OKRĘTY. Jego założeniem jest promocja idei Polski jako państwa morskiego. Poprzez podkreślanie związków różnych regionów i miejsc w Polsce z morzem, a także historią i współczesną Marynarką Wojenną, projekt ma oddziaływać głównie na dzieci i młodzież. Projekt ma charakter edukacyjny i wychowawczy. W ramach projektu organizowane są konkursy historyczne, plastyczne, fotograficzne i muzyczne, wystawy wyjazdowe, ekspozycje zabytków i pamiątek ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej, a także wycieczki dla dzieci i młodzieży połączone ze zwiedzaniem polskich baz morskich, okrętów oraz miejsc pamięci narodowej na Wybrzeżu. Rokrocznie odbywa się też turniej morski – Wielobój Morski o Kotwicę Marynarki Wojennej, w którym drużyny z poszczególnych miast, oprócz konkursu wiedzy, rywalizują w pięciu „marynarskich” konkurencjach: przeciąganie liny, walka na bomie, rzut rzutką na odległość, rzut kołem ratunkowym do celu i sztafeta z odbijaczem.
Pierwszym punktem projektu „Miasta – Okręty” była organizacja, 12 października 2004 roku, przez władze Lublina uroczystych obchodów 15. rocznicy podniesienia bandery na okręcie ORP „LUBLIN”. Porozumienie o współpracy podpisano po raz pierwszy 28 lutego 2005 roku w Gnieźnie pomiędzy Dowódcą MW a Prezydentami Lublina, Gniezna, Poznania, Krakowa i Torunia. W ubiegłym, jubileuszowym dla 8. FOW roku, porozumienie zostało potwierdzone podpisami dowódcy 8. FOW oraz prezydentów Gniezna, Lublina i Świnoujścia. Dzisiaj dopełnili tego pozostali partnerzy – przedstawiciele Poznania, Krakowa i Torunia.

kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski

 

FOTO MARCIN PURMAN

FOTO MARCIN PURMAN

FOTO MARCIN PURMAN

FOTO MARCIN PURMAN

FOTO MARCIN PURMAN

FOTO MARCIN PURMAN

FOTO MARCIN PURMAN

FOTO MARCIN PURMAN

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

osiem + 8 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW