Strona główna » Policja Świnoujście: Rozpoczęły się zimowe ferie

Policja Świnoujście: Rozpoczęły się zimowe ferie

by Świnoujście w sieci

W naszym województwie rozpoczynają się ferie zimowe i trwać one będą do 14 lutego 2016r. Tradycyjnie policja zachodniopomorska czuwać będzie nad bezpiecznym wypoczynkiem dzieci i młodzieży w naszym województwie.

W czasie wzmożonego wypoczynku dzieci i młodzieży zawsze wzrasta ryzyko nieszczęśliwych wypadków oraz zdarzeń przestępczych. Co prawda, aura za oknem daleka jest od typowo zimowej ale dodatnie temperatury na zewnątrz zachęcają do aktywnego wypoczynku. Ponadto duża ilość wolnego czasu sprzyja większej podatności na negatywny wpływ środowiska przestępczego.

Dlatego wzorem lat ubiegłych policjanci przeprowadzą szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie ferii. Funkcjonariusze będą brać czynny udział w tematycznych spotkaniach z młodzieżą z zakresu prewencji kryminalnej oraz bezpieczeństwa na drodze i w czasie zimowych zabaw. Ponadto w okresie poprzedzającym ferie zimowe zagadnienia związane z bezpiecznym wypoczynkiem zostały poruszone z nauczycielami, rodzicami i przede wszystkim dziećmi podczas pogawędek prowadzonych w szkołach.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających na zimowiska policjanci ruchu drogowego prowadzić będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwrócą na stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny autokarów, głównie układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.

Aby podróż dziecka autokarem należała do udanych i przede wszystkim, aby była bezpieczna należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Przed wyjazdem dziecka na ferie, wycieczkę, ustal, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się, czy ktoś ze znajomych korzystał już z usług tego przewoźnika lub biura podróży. Sprawdź jak długo firma działa na rynku oraz jakimi dysponuje pojazdami. Warto również zapoznać się z opiniami na wybranym forum internetowym.

 • PAMIĘTAJ!!! Niska cena oferty wypoczynku może skazać Twoje dziecko na niewygodną podróż starym autokarem, bez pewności, że bezpiecznie dotrze do celu.

 • Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.

Przed wyjazdem dziecka autokarem poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów.

Wszystkim rodzicom i opiekunom przypominamy o możliwości przeprowadzenie kontroli autokaru wiozącego dzieci na wypoczynek przed jego wyjazdem w trasę. Zainteresowanych jej przeprowadzeniem prosimy o kontakt telefoniczny (z wyprzedzeniem minimum jednego dnia przed planowanym wyjazdem), pod numerem 997 lub 112 bądź osobisty w Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu przy ulicy Krzywoustego 2a.

Autokary można również sprawdzić na stronie internetowej: https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ .

Wpisując numer rejestracyjny pojazdu uzyskamy:

 • dane o badaniu technicznym,

 • dane techniczne,

 • informacje o polisie OC.

Pamiętajmy, że wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach ma nie tylko Policja, lecz w dużej mierze zachowanie wszystkich użytkowników dróg.

Zasady bezpieczeństwa podczas użytkowania środków transportu dotyczy zarówno zbiorowych przewoźników jak i indywidualnych osób. Dlatego zwracamy się również do rodziców, aby zachowali zdrowy rozsądek i dostosowali prędkość do warunków panujących na drodze, aby przewozili dzieci we właściwy sposób używając do tego fotelików i pasów bezpieczeństwa. Wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym nie będą pobłażane, dlatego należy przestrzegać przepisów i zachować szczególną ostrożność.

Większość podróży wiąże się z postojami w trakcie podróży. Należy pamiętać, aby tego rodzaju sytuacje odbywały się tylko na wyznaczonych do tego parkingach i z zachowaniem szczególnej ostrożności. Bo właśnie tu rozbiegane dzieci mogą wtargnąć na jezdnię bądź pod inny korzystający z parkingu pojazd. Dlatego wyjątkową uwagą muszą się cechować osoby sprawujące opiekę nad pociechami.

Jednak nie wszystkie dzieci opuszczą miejsce swojego zamieszkania. Część z nich okres ferii zimowych spędzi w rodzinnym domu. Dlatego kierujemy również do rodziców tych dzieci, aby uczulili swoje pociechy na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Co prawda pogoda za oknem znacznie odbiega od tej typowo zimowej, ale w przypadku pojawienia się mrozu i śniegu należy pamiętać, aby uczulić swoje pociechy na podstawowe zasady bezpieczeństwa tj:

 • nie wchodzenie na akweny wodne, lecz korzystanie ze sztucznych lodowisk,

 • korzystanie z sanek z dala od jezdni i pod nadzorem osób dorosłych,

 • nie oddalanie się bez wiedzy rodziców od miejsca zamieszkania,

 • poruszanie się co najmniej w dwuosobowych grupach, a najlepiej z opiekunem,

 • ograniczonym zaufaniu do nieznajomych.

Mamy nadzieję, że podane wskazówki pomogą zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie podróży i podczas wypoczynku. Pamiętajmy, że wpływ na realne bezpieczeństwo ma nie tylko Policja, lecz w dużej mierze rozpowszechniona wśród społeczeństwa świadomość o istniejących zagrożeniach i sposobach ich zapobiegania.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW