Strona główna » Dzięki sponsorom takich domków dla kotów będzie w naszym mieście więcej.

Dzięki sponsorom takich domków dla kotów będzie w naszym mieście więcej.

by Daniel SZYSZ

Domki dla wolno żyjących kotów będą jednakowe i specjalnie oznaczone. Tak, aby każdy od razu wiedział, co to jest i do czego służy. – Domki są estetyczne, wykonane z drewna, ocieplone – mówi Beata Tułodziecka – Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Świnoujście. – Mamy nadzieję, że będą dobrze służyły kotom i oszczędzą je wandale.
Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny – także dla kotów – jest dach nad głową. Do tej pory koty wolno żyjące w naszym mieście nie miały szczęścia do własnych budek. Te, które stawiali społeczni opiekunowie tych zwierząt, przeważnie niszczone były przez wandali.

  • Na własny koszt zrobiłam i ustawiłam budki w lesie przy ulicy Bałtyckiej – opowiada jedna ze społecznych opiekunek kotów. – Przetrwały dwa tygodnie. Potem zniszczyli je wandale. Koty przyzwyczaiły się już do tego miejsca. Jak mogłam zabezpieczyłam to, co zostało z tych budek. Nie wygląda to ładnie, ale przynajmniej koty mają schronienie.
  • Miasto kupi nowe, jednakowe budki, które ustawimy w różnych częściach miasta. Będą ocieplone i oznakowane – mówi Beata Tułodziecka – Terenda. – Mamy nadzieję, że z pomocą mieszkańców, uda nam się uchronić je przed wandalami. Chodzi o to, żebyśmy nie byli obojętni. Wystarczy, abyśmy przechodząc zwracali uwagę, czy ktoś niepożądany nie kręci się koło takiej budki, nie zachowuje się podejrzanie.

Pierwszych kilkanaście budek stanie w lutym.

  • Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są większe – mówi Barbara Michalska, zastępca prezydenta miasta. – Na szczęście w naszym mieście nie brak ludzi, którym leży na sercu dobro zwierząt. Wierzymy, że znajdą się wśród nich i tacy, którzy chętnie sfinansują dodatkowe budki.
    Koszt nie jest duży. Domek dla czterech kotów (taki jak na zdjęciu poniżej) to wydatek 550 złotych. Zainteresowanych prosimy do końca stycznia o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta, telefonicznie pod numerem 91 321 79 26 lub mailowo: wos@um.swinoujscie.pl . Miasto ze swojej strony zapewnia pomoc w kupnie i transport budek.

Do akcji włączyło się już wielu opiekunów społecznych kotów oraz świnoujskie szkoły. Wskazują miejsca, gdzie najlepiej zamontować kocie domki. Zadeklarowali też, że będą się nimi opiekować.
– Jednocześnie apelujemy do miejscowych firm i instytucji, które również mogłyby postawić takie domki na swoim terenie i dbać o nie – dodaje Barbara Michalska, zastępca prezydenta miasta. – Zgłaszajcie się do naszego wydziału ochrony środowiska i leśnictwa.

Lista miejsc, gdzie powinny stanąć domki jest otwarta. Jeżeli ktoś z mieszkańców mógłby wskazać dobrą lokalizację dla kolejnych budek, prosimy również o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta (naczelnik Beata Tułodziecka – Terenda).

Oprócz kupna budek, w ramach pomocy bezdomnym kotom, miasto podpisało na kolejny już rok umowy z gabinetami weterynaryjnymi na udzielania pomocy tych zwierzętom w przypadku chorób i zdarzeń drogowych oraz na sterylizację i kastrację.

  • Usługi te wykonywane są bezpłatnie – podkreśla Beata Tułodziecka – Terenda.
    Oprócz tego opiekunowie kotów regularnie otrzymują darmową karmę dla swoich podopiecznych.

Info, foto: UM

 

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również