Funkcjonariusze Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Pomellen zatrzymali w środę pod Szczecinem trzech Czechów, którzy niespełna dwie godziny wcześniej w Niemczech napadli na właściciela firmy zajmującej się sprzedażą przyczep kempingowych i camperów, raniąc go oraz rabując pieniądze i biżuterię.

Niemiecka Policja poinformowała wieczorem Polsko – Niemieckie Centrum Współpracy w Świecku o rozboju, do którego doszło w pobliżu Oranienburga. Trzech zamaskowanych mężczyzn przy użyciu przemocy, broni palnej i noża wymusiło na właścicielu firmy otwarcie sejfu i wydanie kosztowności, raniąc go w głowę i łydkę. Mężczyzna został odwieziony do szpitala. Sprawcy uciekli wraz ze zbiorem monet, biżuterii i gotówki, poruszali się skodą z czeskimi numerami rejestracyjnymi.

Informacja o rozboju trafiła do Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Pomellen i już niecałe dwie godziny po zdarzeniu funkcjonariusze mieszanego polsko – niemieckiego patrolu zauważyli na autostradzie A6 jadący w głąb Polski samochód odpowiadający opisowi. W okolicach węzła Radziszewo patrol zatrzymał skodę do kontroli. Jak się okazało, podróżowali nią trzej obywatele Czech (34 l., 47 l. i 51 l.), przy których znaleziono dwie sztuki krótkiej broni palnej, nóż, skradzioną gotówkę i biżuterię. Mężczyźni natychmiast zostali obezwładnieni i zatrzymani. Na miejsce wezwano policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, którym przekazano mężczyzn i samochód. Dalsze czynności procesowe prowadzą szczecińscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Wspólna Polsko – Niemiecka Placówka z mieszaną obsadą w Pomellen funkcjonuje zaledwie od kilkunastu dni. To trzeci, obok Świecka i Ludwigsdorf, tego typu obiekt, w którym pełnią służbę funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej i niemieckiej Policji Federalnej. Ich głównym zadaniem w ramach wspólnych patroli jest zwalczanie przestępczości transgranicznej, przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz przeciwdziałanie i zapobieganie zagrożeniom bezpieczeństwa i porządku publicznego.

por. SG Andrzej Juźwiak
rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku