Strona główna » 23. rocznicę zatonięcia promu „Jan Heweliusz”

23. rocznicę zatonięcia promu „Jan Heweliusz”

by Świnoujście w sieci

rocznica heweliusz23. rocznicę zatonięcia promu „Jan Heweliusz”

W najbliższy czwartek 14 stycznia 2016 r. o godzinie 12.00 na placu Rybaka odbędą się uroczystości pamięci ofiar katastrofy MF „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce.

Zginęło 55 osób. Przedstawiciele władz miasta z Prezydentem Januszem Żmurkiewiczem, delegacje Dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, przedsiębiorstw gospodarki morskiej, służb mundurowych, instytucji i organizacji pozarządowych oraz młodzież świnoujskich szkół złożą kwiaty i wieńce pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” oraz pod tablicą upamiętniająca tragedię „Jana Heweliusza”.

Prom samochodowo – kolejowy „Jan Heweliusz” zatonął 14 stycznia 1993 roku na Bałtyku, w czasie rejsu ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji.

Na morzu szalał sztorm, prędkość wiatru dochodziła do 160 km na godzinę. Po godzinie 4.00, znajdując się około 15 mil od przylądka Arkona na niemieckiej wyspie Rugia, statek przewrócił się na burtę, a następnie stępką do góry i po kilku godzinach zatonął. W tej największej powojennej morskiej tragedii, z udziałem polskiego statku, zginęło 55 osób – 20 marynarzy i 35 kierowców.

Info BIK UM Świnoujście

Świnoujście. Musisz to zobaczyć !!


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW