Strona główna » Dekret Księdza Arcybiskupa Metropolity na Rok Miłosierdzia

Dekret Księdza Arcybiskupa Metropolity na Rok Miłosierdzia

by Świnoujście w sieci

 

Dekret Księdza Arcybiskupa Metropolity na Rok Miłosierdzia
Dekret Wykonawczy do Bulli Papieskiej „Misericordiae vultus” na Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego w Archidiecezji Szczeińsko-Kamieńskiej.

Ojciec Święty Franciszek Bullą „Misericordiae vultus” ogłosił od 8 grudnia 2015 r. Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Aby jeszcze bardziej umożliwić stawanie się skutecznym znakiem działania Boga Ojca, zachęca się, by Rok ten był czasem kontemplacji tajemnicy miłosierdzia, która jest dla nas źródłem radości, ukojenia i pokoju. Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie. Miłosierdzie jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia. Miłosierdzie to droga, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieją bycia kochanym na zawsze, pomimo ograniczeń naszego grzechu.

Zgodnie z listem papieża Franciszka z dnia 1 września 2015 r. zapowiadającym Jubileusz Miłosierdzia, istnieje dodatkowa możliwość zyskiwania odpustu zupełnego, czyli darowania przez Miłosiernego Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Odpust ten można także ofiarować w intencji wiernych zmarłych. Wierni odpowiednio usposobieni, a więc w duchu prawdziwej skruchy za własne grzechy, wzbudziwszy wewnętrzną postawę całkowitego oderwania od każdego grzechu, także powszedniego, po sakramentalnej spowiedzi, przyjęciu Komunii Świętej, wyznaniu wiary i modlitwie w intencjach Ojca Świętego, mogą uzyskać tę łaskę w czasie trwania Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, tj. od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r. w następujących okolicznościach:

 1. Wszyscy wierni, którzy odbędą krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych, otwartych w każdej Katedrze i w kościołach wyznaczonych przez Biskupa diecezjalnego, a także w czterech Bazylikach Papieskich w Rzymie. Wobec powyższego jako miejsca, w których będą otwarte Drzwi Święte na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, wyznaczam:
 • Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie
 • Konkatedrę – Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej w Kamieniu Pomorskim
 • Bazylikę pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
 • Kolegiatę pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu
 • Kolegiatę pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim
 • Kolegiatę pw. św. Mikołaja w Wolinie
 • Sanktuarium Matki Bożej w Brzesku
 • Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Choszcznie
 • Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu
 • Sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie
 • Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Resku
 • Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach
 • Sanktuarium Pani Fatimskiej w Szczecinie
 • Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Szczecinie
 • Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie
 • Sanktuarium Dzieci Fatimskich w Szczecinie-Załomiu
 • Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie
  – Kościół pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu

We wszystkich powyżej wymienionych kościołach, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, w każdy piątek w godz. 15-18, będzie dodatkowa możliwość skorzystania z adoracji Najświętszego Sakramentu oraz z Sakramentu Pokuty i Pojednania, sprawowanego przez kapłanów z danego Dekanatu.

 1. Wierni, prawdziwie skruszeni, którzy nie są w stanie wyjść z domu, przede wszystkim ludzie obłożnie chorzy, starsi i samotni, którzy przeżywają swoją chorobę i cierpienie jako doświadczenie bliskości Pana, mogą uzyskać odpust zupełny, poprzez przyjęcie Komunii św. lub uczestniczenie we Mszy św. i modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu.

 2. Więźniowie w kaplicach więziennych, a kiedy będą przechodzili przez drzwi swojej celi udając się do kaplicy, niech kierują myśli i modlitwę do Ojca, niech za każdym razem ten gest oznacza dla nich przejście przez Drzwi Święte, ponieważ miłosierdzie Boże, które potrafi przemienić serca, jest również w stanie przeobrazić kraty w doświadczenie wolności.

 3. Każdy wierny, kiedy sam wykona jeden lub kilka uczynków miłosierdzia co do duszy lub ciała, przy zachowaniu zwyczajnych warunków koniecznych do uzyskania odpustu zupełnego.

Ponadto przypominam, że Ojciec Święty Franciszek, na czas trwania Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, udzielił upoważnienia wszystkim kapłanom do zwalniania z kary i rozgrzeszania za przestępstwo i grzech aborcji.
Powyższy Dekret jest ważny jedynie w czasie trwania Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

/-/+ Arcybiskup Andrzej Dzięga
Metropolita Szczecińsko-Kamieński

źródło: kuria.pl

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW