Strona główna » Morski Instytutu Rybacki w Gdyni bada miecznika złowionego w Świnoujściu

Morski Instytutu Rybacki w Gdyni bada miecznika złowionego w Świnoujściu

by Świnoujście w sieci

 

Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni bada miecznika złowionego w Świnoujściu

Rybacy wyłowili z Bałtyku ogromnego miecznika. Został przewieziony do Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego celem dokładnego przebadania oraz pobrania prób do analiz

W dniu 15.XI.2015 załoga łodzi KRS-27 (armator: Andrzej Patryjas) w składzie: Sylwester Patryjas, Paweł Stalica, Łukasz Gajos i Marcin Solski) złowili włócznika w sieciach stawnych tzw. sandaczówkach w kwadracie C-1 na głębokości 7 m (na wschód od falochronu terminala LNG). Okaz ma wymiary: całkowita długość – 239 cm, długość rostrum – 64 cm, szerokość na wysokości płetwy grzbietowej – 32 cm, średnica oka – 4cm, waga osobnicza – 61,35 kg. Okaz został przywieziony w lodzie przez armatora do Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni w celu dokładnego przebadania oraz pobrania prób do różnorakich analiz.

Włócznik, zwany także miecznikiem (Xiphias gladius) jest pelagiczną, daleko migrującą rybą, zasięgiem występowania obejmującą wody wszystkich oceanów od 450N do 450S, czyli od chłodnych, aż po tropikalne, równikowe. W Atlantyku żyją dwie populacje włócznika: północna i południowa, umownie oddzielone równoleżnikiem 580 N. Włócznik, obok marlinów i tuńczyków, należy do najszybszych ryb, osiąga prędkość do 100 km/godz., w czym pomaga mu wydłużony, opływowy kształt z długim mieczem z przodu, będącym jego górną szczęką. Największe osobniki osiągają długość 4.5 m i masę 650 kg. Prowadzą intensywne wędrówki żerowiskowe poziome i pionowe, wytrzymując ciągłe zmiany temperatury i ciśnienia. W ciągu dnia żyją na głębokościach 150-800 m, a na noc podchodzą do strefy przypowierzchniowej od 0 do 150 m. W śledzeniu pokarmu pomagają im duże, w specjalny sposób podgrzewane oczy, o średnicy u dorosłych osobników ok. 5-8 cm.

Zobacz więcej — > http://www.mir.gdynia.pl/?p=5368

Magiczny zachód w Świnoujściu


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW