Strona główna » II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Polskiego LNG

II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Polskiego LNG

by Świnoujście w sieci

Finał programu Bezpieczne Miasto
II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Polskiego LNG

Polskie LNG oraz Fundacja Zawsze Bezpieczni zapraszają 27 października br. na II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Polskiego LNG. W wydarzeniu, organizowanym w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Witosa 12 w Świnoujściu, wezmą udział uczniowie oraz nauczyciele. Rywalizować będą podczas licznych konkursów związanych z bezpieczeństwem i pierwszą pomocą. Start o godz. 9!
Mistrzostwa są podsumowaniem drugiej edycji programu Bezpieczne Miasto, w trakcie którego dokładnie 2.800 osób ze Świnoujścia i okolic zostało przeszkolonych przez spółkę z zasad udzielania pierwszej pomocy. Projekt trwał od kwietnia do października. Składał się z trzech modułów: Bezpiecznej szkoły, Kompetentnych Służb i Bezpiecznej komunikacji.

Jako pierwsze szkolenia zorganizowano dla 36 pielęgniarek ze Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. Panie wzięły udział w kursach o nazwie: Podstawowe czynności resuscytacyjne dla personelu medycznego (BLS HCP – Heartsaver BLS for Healthcare Provider) oraz Zaawansowane czynności ratujące życie u osób dorosłych (ACLS – Advanced Cardiovascular Life Support).
– To profesjonalne kursy opracowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne –mówi Jakub Dąbroś z Fundacji Zawsze Bezpieczni. – Kursanci w trakcie zajęć nabyli nowe kwalifikacje z zakresu udrażniania dróg oddechowych, wykonywania czynności ratunkowych oraz precyzyjnej komunikacji w pracy zespołowej i z pacjentem.
W trakcie „Bezpiecznej Szkoły” uczniowie świnoujskich szkół poznali natomiast zagadnienia związane z bezpieczeństwem oraz udzielaniem pierwszej pomocy. Podejmowane działania zostały oparte o najnowsze metody dydaktyczne „Patrz i Ćwicz”, materiały audiowizualne oraz technologię 3D, wykorzystywaną między innymi przez twórców gier komputerowych.

  • To najbardziej intensywna metoda nauczania pierwszej pomocy. W jednej klasie, przykładowo dla 30 uczniów dostępnych jest 30 manekinów. Placówki szkolne otrzymały kompletne zestawy pierwszej pomocy, które będą stałym wyposażeniem szkół uczestniczących w programie oraz identyczne zestawy treningowe – tak, aby dzieci, młodzież i nauczyciele mogli się oswoić z ich wyposażeniem oraz poprawnym użyciem w razie wypadku – tłumaczy Jakub Dąbroś. – Dzięki dostępności dużej liczby sprzętu dydaktycznego zajęcia miały wymiar niemalże wyłącznie praktyczny, co podwyższyło skuteczność w przypadku zaistnienia konieczności udzielania pierwszej pomocy.
    Podczas szkolenia kierowców komunikacji miejskiej oraz ratowników medycznych zostały z kolei poruszone między innymi zagadnienia związane z bezpieczeństwem i postępowaniem na miejscu wypadku, ewakuacją z pojazdu czy resuscytacją krążeniowo-oddechową. Program został ułożony w taki sposób, aby każdy z kursantów mógł wykonać taką samą ilość ćwiczeń praktycznych, potrzebną do opanowania nowych umiejętności. Kurs zakończony był egzaminem. Po jego pozytywnym zaliczeniu uczestnicy otrzymali certyfikat Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Wyjątkowy program
W ubiegłym roku, w ramach I edycji programu, dzięki Polskiemu LNG zostało przeszkolonych ponad 4800 osób z terenu Świnoujścia, z czego zdecydowana większość to uczniowie. Tegoroczna edycja programu Bezpieczne Miasto została udoskonalona. Przede wszystkim rozbudowanoo kolejne grupy docelowe, tak, aby cała lokalna społeczność mogła czerpać korzyści z projektu. Dlatego do grupy przeszkolonych dołączyły pielęgniarki ze szpitala miejskiego, kierowcy komunikacji miejskiej, ratownicy medyczni, dziennikarze. W sumie przeszkolono 2.800 osób.

  • W ciągu dwóch lat funkcjonowania programu Bezpieczne Miasto, dzięki zaangażowaniu spółki Polskie LNG i Fundacji Zawsze Bezpieczni przeszkolono blisko osiem tysięcy osób, których kompetencje odnośnie niesienia pierwszej pomocy zdecydowanie wzrosły – mówi Marcin Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG. – To inwestycja w wiedzę, która będzie miała kluczowy wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Świnoujścia. Bezpieczne Miasto jest programem unikalnym na skalę krajową, działaniem parasolowym, tworzącym nowe narzędzia, ale i skupiającym dotychczasową działalność spółki Polskie LNG w zakresie bezpieczeństwa.
    Projekt powstał w 2013 roku, po zakończeniu Dialogu Społecznego w Świnoujściu, czyli partnerskiego sposobu komunikowania się ze społecznością lokalną przyjętego przez Polskie LNG SA. Tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem były jednymi z najważniejszych postulatów zgłaszanych podczas jego realizacji.
    Podsumowanie programu

II edycję programu, tak jak poprzednią, zwieńczą Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Polskiego LNG, które odbędą się 27 października br. o godz. 12:30 w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Witosa 12 w Świnoujściu. Zwycięzcami poprzedniej edycji mistrzostw w kategorii szkół podstawowych okazały się zespoły z SP nr 6. W kategorii gimnazjaliści równych sobie nie miał zespół „Logosu”. Kto będzie triumfował tym razem, przekonamy się już niebawem.

Polskie LNG S.A.

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

20 − trzynaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW