Foto. Policja Świnoujście

Miesiące jesienno-zimowe to okres bardzo niebezpieczny. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, a poranki często są mgliste. Grupą szczególnie narażoną na udział w wypadkach drogowych są piesi i rowerzyści. Świnoujscy policjanci zachęcają do noszenia elementów odblaskowych, by być lepiej widoczym, a tym samym bezpieczniejszym.

Foto. Policja Świnoujście
Foto. Policja Świnoujście

Szybko zapadający zmrok, zamglenia, opady deszczu i śniegu, a co za tym idzie ograniczona widoczność, mają niewątpliwy wpływ na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. W takich warunkach bardzo często kierowca dostrzega ich w ostatniej chwili. Niestety, tego typu sytuacje pozostawiają trwały ślad w policyjnych statystykach. Dlatego tak ważne jest, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe.

Foto. Policja Świnoujście
Foto. Policja Świnoujście

Świnoujscy policjanci zachęcają, by jak najczęściej używać odblasków, gdyż taki przedmiot założony na odzieży pieszego lub rowerzysty wystarczy, aby ich bezpieczeństwo na drodze uległo znacznej poprawie. Brak elementu odblaskowego sprawia, że kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę z odległości zaledwie 20-30 metrów, natomiast odblask zwiększa ten dystans niemal pięciokrotnie, dzięki czemu kierowca zyskuje kilka cennych sekund na reakcję i wykonanie manewru ratującego życie. Koszt zakupu odblaskowego elementu nie jest wysoki, może on natomiast uratować nam życie.

Komenda Miejska Policji w Świnoujściu włączyła się w realizację programu profilaktycznego pod nazwą „Widocznie-Ekologicznie” pilotowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. W ramach tego programu policjanci będą rozdawać na terenie miasta kamizelki odblaskowe, zawieszki, opaski samozaciskowe oraz pokrowce na plecaki ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Nie bądź widmem na drodze – noś odblaski!

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska