Strona główna » Kiedy przyda się paszport

Kiedy przyda się paszport

by Świnoujście w sieci

Planujesz wyjazd za granicę, czeka Cię zagraniczna podróż służbowa, a może marzysz o egzotycznych wakacjach? Warto już dziś pomyśleć o paszporcie i złożyć wniosek w dowolnym urzędzie wojewódzkim w kraju. Musisz pamiętać, że wyrobienie tego dokumentu podróży trwa 30 dni. Jakie dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem, informuje uruchomiony w tym roku serwis OBYWATEL.GOV.PL.
Polacy mogą podróżować po wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej i strefy Schengen albo z dowodem osobistym, albo paszportem. Taki dokument potwierdza tożsamość w trakcie podróży. Paszport niezbędny jest, gdy chcemy pracować w innym kraju. Jest też potrzebny przy wjeździe na terytorium państwa spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen jak np. Białorusi, Rosji, czy Egiptu.

Warto pamiętać, że nasz paszport musi mieć określony przez dane państwo termin ważności. Podróżując np. do Turcji, musimy okazać paszport ważny przez jeszcze co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do tego kraju. Warto sprawdzić, czy nie musimy złożyć wniosku o jego wydanie już dziś.

W Polsce starania o uzyskanie paszportu należy rozpocząć od wizyty w jednym z urzędów wojewódzkich, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy. W Zachodniopomorskiem wszystkie formalności można zrealizować Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, delegaturze urzędu w Koszalinie oraz w punktach paszportowych w Gryficach, Łobzie, Myśliborzu, Szczecinku, Świnoujściu i Wałczu. Wniosek trzeba złożyć osobiście. Jest to konieczne, ponieważ od osoby ubiegającej się o wydanie paszportu pobiera się odciski palców obu dłoni za pomocą elektronicznego skanera. Gotowy paszport też trzeba odebrać samemu – sprawdzimy wtedy, czy nasze dane osobowe w paszporcie są poprawne.

Do wniosku trzeba dołączyć aktualną fotografię, potwierdzenie wpłacenia opłaty paszportowej oraz przedstawić aktualny paszport lub dowód osobisty.

Paszport można odebrać po 30 dniach od dnia złożenia wniosku. Często jest on gotowy do obioru wcześniej – można to sprawdzić za pośrednictwem serwisu OBYWATEL.GOV.PL. Tam też znajdują się wszystkie informacje dotyczące wypełnienia wniosku, załączników czy opłat. Serwis oferuje szybki i łatwy dostęp do informacji na temat usług oferowanych przez administrację publiczną.

Bramownice w Świnoujście - Miasto usuwa dzikie koczowiska z parkingów przy plaży


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

siedemnaście + piętnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.