Strona główna » Telesfor z Parku malowany i szorowany. Zobacz Film

Telesfor z Parku malowany i szorowany. Zobacz Film

by Daniel SZYSZ

Rozpoczęły się zapowiadane wcześniej prace renowacyjne popularnej świnoujskiej rzeźby – smoka Telesfora. Powstała w 1976 roku i przez lata była ulubionym miejscem zabaw młodszych świnoujścian. Na restauracją rzeźby czuwa jej autorka Leonia Chmielnik ze Szczecina.

Postać smoka Telesfora pochodzi z popularnego w latach 70-tych XX wieku programu dla dzieci „Pora na Telesfora”. Od początku stoi w Parku Zdrojowym przy ulicy Chrobrego. Wielu dorosłych już dziś świnoujścian z sentymentem wspomina, jak przez lata bawili się przy Telesforze. Potem przyprowadzali tam swoje dzieci, a teraz wnuki. Pamiątkowe zdjęcia z rzeźbą stanowią ważną pozycję w ich rodzinnych albumach.

telesfor003
Z biegiem czasu rzeźba uległa zniszczeniu. Odpadły kolorowe kafelki mozaiki i części samej rzeźby. Po niemal 40 latach przyszła pora na odrestaurowanie smoka.

telesfor004Pomysł renowacji Telesfora został zgłoszony w ubiegłym roku do Budżetu Obywatelskiego. Choć nie wygrał głosowania , prezydent Świnoujścia, zdecydował o jego odnowieniu.

[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153667411576974.1073743156.283752206973&type=3/” width=”550″/]

 

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

sześć − cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.