Do rozpoczęcia wakacji pozostało jeszcze kilka tygodni, ale coraz ładniejsza aura sprawia, że chętniej wypoczywamy nad wodą. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. Tylko od początku maja utonęły już 33 osoby. Tymczasem by wypoczynek ten nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i nad wodę zabrać ze sobą również zdrowy rozsądek.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność urlopowiczów. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą się okazać tragiczne w skutkach. Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku – o tragedię nietrudno.

W ubiegłym roku w polskich wodach utonęło 646 osób. Choć to o 63 osoby mniej, niż w 2013 roku, to liczba śmiertelnych ofiar utonięcia jest ciągle niepokojąco wysoka.

Brak ostrożności, przecenianie swoich umiejętności, a przede wszystkim alkohol, to najwięksi wrogowie bezpieczeństwa nad wodą. W ubiegłym roku ¼ osób (157 osób), które utonęły, znajdowały się w stanie nietrzeźwości. Najczęstszymi przyczynami tragedii były również: kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym (104 ofiary), nieostrożność podczas przebywania nad wodą (56 ofiar), nieostrożność w czasie łowienia ryb (41 ofiar) oraz kąpiel w miejscu zabronionym (36 ofiar).

ostrożnie_nad_woda-2_2015.06.09

Większość ofiar to osoby powyżej 50. roku życia (268 osób) oraz w wieku od 31 do 50 lat (190 osób). O blisko połowę zmalała liczba utonięć wśród osób w przedziałach wiekowych 15-18 (z 45 w 2013 r. do 24 w 2014 r.) oraz 8-14 (o 8 osób mniej).

Podczas wypoczynku nad wodą nie można zapominać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach akwenów wodnych:
1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych. Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa dodatkowo ratownik.
2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
5. Nie skaczmy „na główkę” do nieznanej i zbyt płytkiej wody. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
6. Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora czy daleko od linii brzegowej morza.
7. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu czy zażyciu narkotyków.

Podchodźmy do wody z ostrożnością, –nie przeceniajmy swoich umiejętności, a na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. W rzece pływajmy zawsze zgodnie z prądem, a nie pod prąd.

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy także, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Zróbmy wszystko, by tegoroczny sezon kąpielowy był mniej tragiczny od poprzedniego!

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu
st. asp. Beata Olszewska