Strona główna » Oddadzą hołd załodze MT Czubatka

Oddadzą hołd załodze MT Czubatka

by Świnoujście w sieci

W niedzielę 10 maja 2015 r. przypada 60. rocznica katastrofy morskiej statku rybackiego MT Czubatka. Jednostka należała do nieistniejącego już dziś, a kiedyś prężnie działającego Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra” w Świnoujściu. W katastrofie życie straciła cała załoga; w sumie 14 osób.

Lugrotrawler „Czubatka” był jednym z serii statków rybackich, tzw. „ptaszków”, wprowadzonych do eksploatacji na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. zatonęła nad ranem 10 maja 1955 roku na Morzu Północnym. Za przyczynę uznano wywrócenie się jednostki na skutek rezonansu kołysań bocznych statku oraz okresowego przebiegu fali bocznej. W wyniku katastrofy zginęło 12 członków załogi. Dwaj pozostali członkowie załogi szyper i rybak zdołali co prawda opuścić jednostkę na tratwie ratunkowej, jednak później zmarli z zimna i głodu.

W 2005 roku z inicjatywy byłych rybaków i oficerów pracujących w PPDiUR „Odra” na placu Rybaka, przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza”, odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary tej katastrofy oraz zatonięcia innej jednostki „Odry” – MT Cyranka, do którego doszło w 1956 roku. Kapitan żeglugi wielkiej, były oficer „Odry”, a dziś radny Waldemar Buczyński opracował koncepcję i tekst, który widnieje na tablicy. Jej wykonawcą był świnoujścianin Czesław Hinc.

W najbliższą niedzielę, w samo południe, właśnie pod tą tablicą na placu Rybaka i pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” świnoujskie środowisko związane z morzem, byli pracownicy PPDiUR „Odra” oraz uczniowie Zespołu Szkół Morskich oddadzą hołd ofiarom katastrofy „Czubatki”. W imieniu organizatorów na uroczystość zapraszamy mieszkańców miasta i gości.

Tekst BIK UM Świnoujście

Fot.www.polskaniezwykla.pl

Świnoujście. Musisz to zobaczyć !!


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

1 × cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW