Po raz kolejny dali o sobie znać wandale. Tym razem uszkodzili tablicę informacyjną, która zamontowana jest na naszym popularnym wiatraku. I znów za czyjąś głupotę zapłacimy my wszyscy mieszkańcy Świnoujścia…

Osiem elewacyjnych i pięć wolno stojących szklanych tablic informacyjnych zamontowano na obiektach turystycznych oraz historycznych w mieście pod koniec grudnia ubiegłego roku. Między innymi przy Urzędzie Miasta Świnoujście, Kapitanacie Portu, Kościele p.w. Chrystusa Króla, kościele w Przytorze, Muszli Koncertowej, na budynku poczty oraz właśnie na wiatraku. Na każdej jest krótki opis danego obiektu. Za projekt, wykonanie i montaż miasto zapłaciło ponad 18 tys. złotych.

– Mają służyć ludziom – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Niestety, okazało się, że podobnie jak uliczne śmietniczki, ławki czy wiaty przystankowe, także i te tablice nie uchronią się przed zniszczeniem przez chuliganów.

Ktoś powie, że szkło łatwo jest uszkodzić.

– Ale nie to, z jakiego wykonane są te tablice – dodają pracownicy Wydziału Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Świnoujście. – Jest to szkło specjalnie hartowane, klejone, o grubości około 12 mm. Bardzo trwałe. Wandale musieli się natrudzić.

Tablice są estetyczne i nowoczesne. Treść informacji drukowana jest bowiem bezpośrednio na szkle. Gdy tablica zastaje zniszczona czy uszkodzona, nie da się wymienić tylko szkła. Koniecznym jest wymiana całej tablicy na nową. A to koszt kilkuset złotych.

– Nasze miasto jest coraz ładniejsze – mówi Robert Karelus. – Szkoda, że nie wszyscy potrafią to docenić i uszanować. Nie rozumieją, że pieniądze, jakie wydajemy na ten cel, to nasze wspólne środki. Zamiast teraz płacić za nową tablicę, te kilkaset złotych można było wydać na coś nowego.

Tekst i zdjęcie BIK UM Świnoujście