Strona główna » Spotkanie w Przytorze

Spotkanie w Przytorze

by Świnoujście w sieci

Prezydent w Przytorze-Łunowie … czyli o tym co będzie i co potrzeba

Kilkadziesięciu mieszkańców dzielnicy Przytór – Łunowo przyszło na piątkowe spotkanie z Prezydentem Miasta Januszem Żmurkiewiczem, jego zastępcami Barbarą Michalską i Pawłem Sujką oraz naczelnikiem Wydziału Inżyniera Miasta Rafałem Łysiakiem. Gospodarzem spotkania była Rada Osiedla oraz mieszkaniec Przytoru, radny Sławomir Nowicki. Niektóre poruszane sprawy udało się załatwić od ręki. A to dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców i woli pomocy w ich realizacji.

Udowodnili, że warto się angażować

Prezydent Janusz Żmurkiewicz pogratulował mieszkańcom zaangażowania w głosowaniu nad projektem realizowanym w ramach budżetu obywatelskiego. Dzięki ogromnej mobilizacji mieszkańcom udało się przeforsować swój wniosek dotyczący budowy kładki pieszo-rowerowej nad torami. To zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo osób udających się tamtędy na plażę. Inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu 12 miesięcy w systemie zaprojektuj i zbuduj. Koszt budowy oszacowano na ponad 1,5 mln złotych.

– Kładka zostanie tak zaprojektowana, że w przyszłości, jeśli będą środki, nie wyklucza budowy wiaduktu w tym miejscu – dodał prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Udało się również pomóc w realizacji drugiego wniosku złożonego przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego, który dotyczył wyłożenia kostką terenu wokół kościoła.

– Mamy kostkę z modernizowanej właśnie ulicy Słowackiego, którą można do tego wykorzystać – mówił mieszkańcom prezydent. – Porozumieliśmy się z wykonawcą tej inwestycji i w maju może Państwu tę kostkę przywieźć. Problem jest jednak ze sfinansowaniem jej ułożenia. Jeśli umówimy się, że sami się tym zajmiecie, to sprawę możemy uznać za załatwioną.

I mieszkańcy zgodzili się na takie rozwiązanie.

Nie tylko kładka nad torami

Z małych inwestycji, które w najbliższym czasie zostaną zrealizowane w tej części miasta, prezydent wymienił: utwardzenie drogi prowadzącej od torów kolejowych w kierunku plaży. To rozwiązanie tymczasowe, które ma ułatwić dostęp do plaży w tym rejonie jeszcze przed tegorocznym sezonem letnim. Dawniej drogą dojeżdżało się do jednostki wojskowej. Wojsko już dawno opuściło to miejsce, a teren kupiła dr Irena Eris i zamierza tam wybudować nowoczesny ośrodek Spa. Ośrodek oczywiście będzie musiał mieć drogę dojazdową. Miasto chce to wykorzystać, połączyć siły z prywatnym inwestorem i stworzyć docelową drogę dojazdową do samej plaży, z której będą mogli korzystać zarówno goście Spa, jak i mieszkańcy oraz turyści.

W kwietniu zakończy się budowa Szkolnego Ośrodka Żeglarskiego. Koszt tej inwestycji to 2,3 mln złotych , z czego na prawie połowę miastu udało się uzyskać dofinansowanie z Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013.

Kolejne tegoroczne inwestycje dotyczą ulic; Turkusowa i Tęczowa zostaną utwardzone płytami, a na ulicy Gajowej planowany jest montaż oświetlenia.

A co do 2020 roku?

Na spotkaniu prezydent mówił też o dużych inwestycjach, które planowane są do 2020 roku. To najważniejsze to dokończenie melioracji, II etap budowy ośrodka żeglarskiego oraz budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 9, która ma być realizowana w 2016 roku.

Miasto zamierza również włączyć się do międzygminnej inwestycji, jaką jest budowa ścieżki rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego. Chodzi o połączenie ścieżką gmin leżących wokół zalewu. Każda wybudowałaby swój odcinek, a wszystkie one łączyłyby się w jedną całość. Świnoujska część ma biec do dworca kolejowego do Przytoru-Łunowa.

Będą szczegółowe informatory

Z kolei zastępca prezydenta Paweł Sujka zaprosił mieszkańców na imprezy z okazji obchodów 250 – lecia Miasta Świnoujście.

– Jedną z większych będzie Wielka Parada Historyczna. Szacujemy, że weźmie w niej udział około 2,5 tysiąca osób – mówił zastępca prezydenta Paweł Sujka wyliczając imprezy, po czym dodał, że pod koniec marca miasto wyda informator ze szczegółowym programem, który trafi także do Przytoru – Łunowa.
4
Mieszkańcy do prezydenta

Spotkanie było także okazją, aby mieszkańcy przedstawicieli swoje problemy. Jedna z mieszkanek postulowała o utwardzenie części ulicy Słonecznej. Inna podniosła sprawę braku autobusu miejskiego, którym mieszkańcy nie tylko Przytoru-Łunowa, ale całego prawobrzeża mogliby późnym wieczorem wracać z licznych imprez odbywających się w sezonie letnim na lewobrzeżu.

– Chętnie bralibyśmy w nich udział, ale nie mamy potem jak wrócić do swoich domów – mówiła. – Ostatni autobus wyjeżdża przed godziną 21.00. To zdecydowanie za wcześniej, bo wiele imprez, chociażby Dni Morza, kończą się dużo później.

Inni mówili o potrzebie ustawienia wiaty autobusowej na wyremontowanej ulicy Odrzańskiej oraz o zastawianiu samochodami ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż tej drogi.

– Gdyby tak Straż Miejska ukarała jednego i drugiego kierowcę mandatem, to inni by się bali zastawiać ścieżki i można byłoby rowerem normalnie przejechać – dodawali.

Mieszkańcy poprosili również prezydenta o pomoc w wykonaniu dojazdu do jedynego w tej dzielnicy publicznego dostępu do wody, którym wiele osób spuszcza swoje łodzie.

– Potrzebujemy tylko kilku płyt – mówili. – Sami sobie je już ułożymy.

– Dostarczymy wam te płyty – obiecał prezydent. – Cieszę się, że sami włączacie się do różnych inicjatyw, że dajecie swojej dzielnicy również coś od siebie. Na tym między innymi polega samorządność.

Tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście

Świnoujście. Ogrody działkowe jak pola ryżowe – Ktoś się tym zajmie ??


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

4 × cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW