Strona główna » Alkohol…nie dla dzieci

Alkohol…nie dla dzieci

by Świnoujście w sieci

Okres ferii zimowych to czas spotkań młodzieży w klubach, pubach i dyskotekach. To także czas gdy młodzi ludzie spędzają czas wolny, który próbują sobie “uatrakcyjnić”. W czasie wolnym od zajęć szkolnych, bez opieki rodziców małoletni eksperymentują z używkami nie przewidując skutków ich zażywania.
Spożywanie alkoholu wśród osób niepełnoletnich wziąż jest rozpowszechnione. Jak wykazują badania- próby picia alkoholu ma za sobą ponad 90 % gimnazjalistów klas trzecich. Granica wiekowa wziąż sie obniża a jest to spowodowane wieloma przyczynami. Jedną z nich jest przyzwolenie społeczne na picie alkoholu przez młodzież oraz brak dostatecznej uwagi sprzedawców komu sprzedają te napoje. Wciąż zbyt rzadkie jest żądanie okazania dowodu osobistego w przypadku pojawienia sie wątpliwości, czy osoba dokonująca zakupu jest pełnoletnia.

Warto pamiętać!
Sprzedaż alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia-w ramach Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest przestępstwem. W przypadku ujawnienia takiej sytuacji osoba sprzedająca lub podająca napoje alkoholowe małoletnim może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Ponadto zostaje wszczęte postępowanie o cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w danym punkcie gdzie taką sprzedaż ujawniono.
Odpowiedzialnośc karną ponosi także “kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopenia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa (…). ”
Dorośli powinni wiedzieć również, że osoba, która małoletniego rozpija tzn: dostarcza mu napój alkoholowy, ułatwia mu jego spożycie, nakłania do jego spożywania również popełnia przestępstwo (art 208 KK).

Zgodnie z Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich-spożywanie alkoholu przez osoby niepełnoletnie jest przejawem demoralizacjii a jeśli ta sytuacja się powtarza sprawa może być skierowana do Sądu Rodzinnego.W razie stwierdzenia u nieletniego nałogowego używania alkoholu lub innych środków odurzających sąd może orzec umieszczenie go w szpitalu lub w innym zakładzie leczniczym.

Młody człowiek, niedojrzały zarówno fizycznie jak i emocjonalnie ponosi przede wszystkim skutki zdrowotne ekperymentowania z alkoholem. Skutki społeczne ponosi on sam, jego rodzina, bliscy i w konsekwencji całe społeczeństwo.

Aby te skutki zredukować dorośli powinni reagować zawsze gdy niepełnoletni pije i kupuje alkohol a służby oraz instytucje do tego powołane powinny konsekwentnie kontrolować miejsca sprzedaży alkoholu, w których taką sprzedaż ujawniono.

Reaguj gdy niepełnoletni kupuje alkohol!

Świnoujście. Musisz to zobaczyć !!


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

17 + 15 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW