Działki budowlane na sprzedaż w miejscowości Wicko i Lubin,  gmina Międzyzdroje – zabudowa mieszkaniowa i zabudowa usługowa.

Alkohol…nie dla dzieci

0 comment

Okres ferii zimowych to czas spotkań młodzieży w klubach, pubach i dyskotekach. To także czas gdy młodzi ludzie spędzają czas wolny, który próbują sobie “uatrakcyjnić”. W czasie wolnym od zajęć szkolnych, bez opieki rodziców małoletni eksperymentują z używkami nie przewidując skutków ich zażywania.
Spożywanie alkoholu wśród osób niepełnoletnich wziąż jest rozpowszechnione. Jak wykazują badania- próby picia alkoholu ma za sobą ponad 90 % gimnazjalistów klas trzecich. Granica wiekowa wziąż sie obniża a jest to spowodowane wieloma przyczynami. Jedną z nich jest przyzwolenie społeczne na picie alkoholu przez młodzież oraz brak dostatecznej uwagi sprzedawców komu sprzedają te napoje. Wciąż zbyt rzadkie jest żądanie okazania dowodu osobistego w przypadku pojawienia sie wątpliwości, czy osoba dokonująca zakupu jest pełnoletnia.

Warto pamiętać!
Sprzedaż alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia-w ramach Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest przestępstwem. W przypadku ujawnienia takiej sytuacji osoba sprzedająca lub podająca napoje alkoholowe małoletnim może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Ponadto zostaje wszczęte postępowanie o cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w danym punkcie gdzie taką sprzedaż ujawniono.
Odpowiedzialnośc karną ponosi także “kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopenia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa (…). ”
Dorośli powinni wiedzieć również, że osoba, która małoletniego rozpija tzn: dostarcza mu napój alkoholowy, ułatwia mu jego spożycie, nakłania do jego spożywania również popełnia przestępstwo (art 208 KK).

Zgodnie z Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich-spożywanie alkoholu przez osoby niepełnoletnie jest przejawem demoralizacjii a jeśli ta sytuacja się powtarza sprawa może być skierowana do Sądu Rodzinnego.W razie stwierdzenia u nieletniego nałogowego używania alkoholu lub innych środków odurzających sąd może orzec umieszczenie go w szpitalu lub w innym zakładzie leczniczym.

Młody człowiek, niedojrzały zarówno fizycznie jak i emocjonalnie ponosi przede wszystkim skutki zdrowotne ekperymentowania z alkoholem. Skutki społeczne ponosi on sam, jego rodzina, bliscy i w konsekwencji całe społeczeństwo.

Aby te skutki zredukować dorośli powinni reagować zawsze gdy niepełnoletni pije i kupuje alkohol a służby oraz instytucje do tego powołane powinny konsekwentnie kontrolować miejsca sprzedaży alkoholu, w których taką sprzedaż ujawniono.

Reaguj gdy niepełnoletni kupuje alkohol!


Świnoujście

Zobacz więcej - Polecamy

Leave a Comment

czternaście + szesnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d

Wyłącz program blokujący reklamy

Używasz programu blokującego reklamy - Wyłącz go jeżeli chcesz odpadać tą witrynę Redakcja Świnoujście w sieci
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL2xpa2UucGhwP2hyZWY9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZmFjZWJvb2suY29tJTJGZXN3aW5vdWpzY2llJndpZHRoPTQ1MCZsYXlvdXQmYWN0aW9uJnNpemUmc2hhcmU9dHJ1ZSZoZWlnaHQ9MzUmYXBwSWQiIHdpZHRoPSI0NTAiIGhlaWdodD0iMzUiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6bm9uZTtvdmVyZmxvdzpoaWRkZW4iIHNjcm9sbGluZz0ibm8iIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW49InRydWUiIGFsbG93PSJhdXRvcGxheTsgY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlOyBlbmNyeXB0ZWQtbWVkaWE7IHBpY3R1cmUtaW4tcGljdHVyZTsgd2ViLXNoYXJlIj48L2lmcmFtZT4=