Strona główna » 60 lat świnoujskiego MDK. Zobacz VIDEO – DUŻO ZDJĘĆ

60 lat świnoujskiego MDK. Zobacz VIDEO – DUŻO ZDJĘĆ

by Świnoujście w sieci

60latmdk005

 

Dziś (poniedziałek) świnoujski Miejski Dom Kultury w Świnoujściu rozpoczął obchody 60-lecia powstania i działalności.
W sali teatralnej przez dwie godziny zebrani goście mogli obejrzeć widowisko przygotowane przez pracowników MDK przeplatane wykładami dr Józefa Plucińskiego który opowiedział historię powstawania świnoujskiego MDK, oraz występy m.inn takich gwiazd jak zespół “Chwaty”, Paulina Łaba, Tamara Szczepańska, Senioritki…….

Krótka historia
W grudniu 1954 roku powołano Powiatowy Dom Kultury w Świnoujściu z siedzibą przy Pl. Słowiańskim. W 1973 roku PDK przemianowano na Miejski Dom Kultury, a w 1994 roku MDK przeniesiono do nowej siedziby przy ul. Wojska Polskiego 1, w której funkcjonuje obecnie.
Struktura
Miejski Dom Kultury jest samorządową instytucją kultury posiadająca osobowość prawną. W skład MDK wchodzą Filie w Przytorze, Karsiborzu i na Warszowie, Amfiteatr miejski oraz Muszla koncertową. MDK dysponuje Salą teatralną, sportową, Galerią „Art”, salami kameralnymi i licznymi pracowniami do prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi.

60latmdk001
Misją Miejskiego Domu Kultury jest:
– tworzenie, upowszechnianie oraz ochrona kultury narodowej i regionalnej,
– prowadzenie edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę, szczególnie dzieci i młodzieży,
– integrowanie i pozyskiwanie wspólnoty lokalnej do aktywnego uczestnictwa i współtworzenia wartości kultury,
– tworzenie zróżnicowanej oferty kulturalnej adresowanej do mieszkańców i gości naszego miasta.

60latmdk002
Realizując swoją misję, Miejski Dom Kultury wspiera, tworzy warunki do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, prowadzi różnorodne formy wychowania estetycznego, upowszechnia i udostępnia różnorodne dziedziny sztuki, zaspokaja i rozwija potrzeby kulturalne mieszkańców miasta.
W Miejskim Domu Kultury pracuje kompetentna kadra instruktorska oraz specjaliści różnych dziedzin. Działają liczne zespoły, sekcje i koła zainteresowań.
W Studium Piosenki uczą się, z dużymi sukcesami młodzi wokaliści, w zespołach tanecznych dzieci i młodzież poznają tajniki tańca nowoczesnego, uzdolnieni plastycznie mają do dyspozycji pracownię plastyczną “Poddasze” . Miłośnicy muzyki uczą się gry na instrumentach, tworzą młodzieżowe zespoły muzyczne. Działają chóry, zarówno młodzieżowe jak i osób złotego wieku. Ośrodek Działań Teatralnych, pracownia grafiki warsztatowej i grafiki komputerowej skupiają utalentowane dzieci i młodzież o dużych aspiracjach artystycznych. Natomiast Akademia Malucha pracuje z najmłodszymi dziećmi tworząc warunki do ich twórczej ekspresji.

60latmdk003
Ogromną popularnością cieszy się prowadzony przez MDK Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorzy działają w 18 kołach zainteresowań, m.in.: uczestniczą w wykładach tematycznych, śpiewają, tańczą, uczą się języków obcych, obsługi komputera, prowadzenia zdrowego trybu życia oraz pięknie malują. W stałych formach działalności uczestniczy ponad 1000 osób!
Galeria „Art” jest miejscem prezentacji profesjonalnej i amatorskiej twórczości plastycznej, organizatorem plenerów malarskich oraz prowadzi sprzedaż dzieł sztuki plastycznej i użytkowej.
MDK zarządza miejską infrastrukturą kultury, rozbudowuje i unowocześnia jej bazę oraz wykorzystuje nowe technologie do promocji kultury w mieście.

60latmdk004
Miejski Dom Kultury jest organizatorem koncertów, recitali, spektakli teatralnych, warsztatów szkolnych, spektakli autorskich, konkursów, wystaw, przeglądów o zasięgu powiatowym, regionalnym i ogólnopolskim. MDK organizuje lub jest ważnym partnerem w wielu wydarzeniach, w tym: festiwalach, imprezach artystyczno – rozrywkowych, sportowych, masowych, zleconych. Jest współorganizatorem przedsięwzięć o charakterze oświatowym i charytatywnym. Jest ważnym elementem promocji miasta w regionie i na terenie całego kraju.
MDK prowadzi działalność dochodową poprzez wynajem obiektów, pomieszczeń, pokoi gościnnych, sprzętu technicznego i nagłaśniającego, świadczy usługi wydawnicze i edytorskie.

To nie prawda, że SZLACHTA NIE PRACUJE 🙂 🙂

[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152955594116974.1073742796.283752206973&type=1/” width=”550″/]

 

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

trzynaście + jedenaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW