Po raz pierwszy w Świnoujściu, a po raz 6 w Polsce, odbędzie się Tydzień Patriotyczny ZHR. Tydzień Patriotyczny to szereg wydarzeń organizowanych z okazji Święta Niepodległości. Elementem łączącym te wydarzenia jest patriotyzm. Staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom zarówno osób młodych, dla których dawne formy obchodów nie są atrakcyjne, jak i tych, którzy nie chcą jeszcze o tych formach zapominać. Łączymy tradycje z aktywnym działaniem. Głównym celem Tygodnia Patriotycznego jest zainspirowanie do patriotyzmu zarówno wobec wielkiej ojczyzny – kraju, jak i małych ojczyzn – miasta, osiedla, sąsiedztwa.

Jakie są cele Tygodnia Patriotycznego ZHR?

– chcemy przede wszystkim przybliżyć uczestnikom koncepcję pozytywnego patriotyzmu czasów współczesnych, polegającego na kształtowaniu aktywnych postaw obywatelskich na rzecz lokalnej społeczności.

– chcemy pobudzić do aktywnego obchodzenia świąt narodowych i podkreślić ich rolę we współczesnym społeczeństwie.
– chcemy zaangażować młodzież w inicjatywy związane z propagowaniem patriotyzmu. Dzięki podjętym działaniom nasza akcja będzie szerzyła w atrakcyjnej formie wiedzę historyczną o Polsce.
– chcemy by projekt stał się okazją do zadawania pytań, przedstawienia konkretnych problemów w służbie na rzecz środowiska lokalnego.

Jeśli ktoś chce wziąć czynny udział w akcji, bądź zastanawia się gdzie można nas znaleźć, przedstawiamy plan Tygodnia Patriotycznego Świnoujście.

4 – 7.11 – spotkania z historią – lekcje patriotyczne dla dzieci klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 1 i przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 3

8 – 11.11 – Akcja „Niezłomny jest w Tobie” i kwesta na ekshumacje i identyfikacje genetyczną ofiar komunizmu. Akcja przeprowadzana wspólnie z Fundacją Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Celem akcji, prowadzonej we współpracy z Polską Bazą Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów, jest poinformowanie potomków ofiar komunistycznych zbrodni o możliwości i sposobie przekazania swojego porównawczego materiału genetycznego w celu identyfikacji ekshumowanych ofiar. „Niezłomny jest w Tobie” to również apel o przekazywanie przez uczestników tamtych wydarzeń informacji o miejscach pochówku, akcjach zbrojnych czy postaciach związanych z antykomunistycznym podziemiem niepodległościowym okresu wojennego i powojennego.

10.11 – wydanie specjalnej jednodniówki III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” ZHR „Szczepówka” z okazji Narodowego Święta Niepodległości dla harcerzy i mieszkańców – dostępność u harcerzy w harcówce Szczepu w SP nr 1 ul. Narutowicza 10 bądź rozdawana na ulicach albo poprzez zgłoszenie na stronie wydarzenia.

10 – 11.11 –Mamy Niepodległą – akcja polega na bezpłatnym wysyłaniu przez mieszkańców miasta okolicznościowych życzeń do bliskich i znajomych z okazji 11 listopada. Specjalnie zaprojektowane kartki, w tym roku m.in. przez Henryka Jerzego Chmielewskiego czyli Papcia Chmiela, będzie można pobrać od harcerzy w harcówce Szczepu w SP nr 1 ul. Narutowicza 10 lub poprzez zgłoszenie na stronie wydarzenia. Projekt ten jest realizowany wspólnie z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

11.11 – udział w obchodach miejskich

Jeśli ktoś z mieszkańców chce pomóc w organizacji tej akcji, ma jakiś ciekawy pomysł, sugestię, chce o coś zapytać, bądź po prostu wirtualnie pouczestniczyć, zapraszamy na nasze facebook`owe strony:
https://www.facebook.com/slowianie.zhr
https://www.facebook.com/events/333348063510741

albo na nasz Twitter https://twitter.com/SlowianieZHR

lub stronę ogólnopolską akcji Tydzień Patriotyczny http://tydzien.zhr.pl/

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ! I do zobaczenie w mieście.


Pozdrawiamy – Czuwaj!
III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR
im. Zawiszy Czarnego
przy SP 1, GP 1 w Świnoujściu
www.slowianie.zhr.pl