Strona główna » „Aktywny Strzelec” w Gimnazjum Publicznym nr 2 w Świnoujściu!

„Aktywny Strzelec” w Gimnazjum Publicznym nr 2 w Świnoujściu!

by Daniel SZYSZ

W dniach 28 i 29 października w Gimnazjum Publicznym nr 2 odbyło się szkolenie dotyczące świadomego postępowania na wypadek wystąpienia zagrożenia życia nauczycieli oraz uczniów przez tzw „aktywnego strzelca”.

Pierwszego dnia szkolenia przeprowadzonego przez instruktorów elitarnego oddziału BOA (Biuro Operacji Antyterrorystycznych) wspomaganych przez członków Grupy Interwencyjnej Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego miasta grodzkiego Świnoujście, nauczyciele jak i personel szkoły mieli okazję poznać lub przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy WOPR omówili metodologie udzielania pierwszej pomocy, a następnie instruktorzy BOA demonstrowali jak takiej pomocy udzielają pod ostrzałem i na jakie elementy zwracają szczególną uwagę. Po przeprowadzeniu części teoretycznej i praktycznej udzielania pierwszej pomocy, gdzie każdy z nauczycieli miał możliwość przeprowadzić badanie osoby poszkodowanej, rozpoczęto realizację scenariuszy sprawdzających przekazaną wiedzę i umiejętności. Jeden ze scenariuszy obejmował udzielenie pomocy dwóm uczniom z ranami postrzałowymi. W zadaniu tym cały personel szkoły wykazał się dobrą organizacją i współpracą, która pozwoliła utrzymać przy życiu poszkodowanych do czasu przyjazdu zespołów Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Drugi dzień szkolenia miał na celu przybliżenie problemu wtargnięcia uzbrojonego szaleńca do szkoły i przedstawienie psychologii jego działania oraz sposobów minimalizowania strat i szkód jakie może wyrządzić on swoim działaniem. Instruktorzy BOA demonstrowali najskuteczniejsze metody ewakuacji, ukrycia siebie oraz uczniów. Omówiono zasady postępowania w momencie wkroczenia do akcji służb bezpieczeństwa. W czasie szkolenia służbami tymi byli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, funkcjonariusze Straży Granicznej, oraz rolę ratownictwa medycznego przejęli ratownicy Grupy Interwencyjnej WOPR.

gp2
Bez wątpienia najbardziej spektakularnym elementem szkolenia było doświadczenie przebywania w budynku, w którym dynamicznie przemieszczający się terrorysta oddaje strzały z broni automatycznej. Huk wystrzałów i brak możliwości zlokalizowania skąd one dochodzą uzmysłowił uczestnikom szkolenia jak ważne jest świadome realizowanie procedur w takiej sytuacji i nie uleganie panice, która może doprowadzić do zwiększenia ilości poszkodowanych wprowadzając ich bezpośrednio na linię strzałów.
Dzięki zrozumieniu problemu i zaangażowaniu Pani Dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 2 w Świnoujściu młodzież uczęszczająca o tej szkoły może poczuć się bardziej bezpieczna wiedząc że cała kadra wie jak postępować w sytuacji zagrożenia.
Szczególe podziękowania należą się także instruktorom Biura Operacji Antyterrorystycznych a także Ratownikom WOPR, oraz Policjantom i Strażnikom Granicznym. Wyrażamy głęboką nadzieję, że pomimo dobrego przygotowania nauczycieli, nigdy nie dojdzie do sytuacji w której zdarzy się konieczność wykorzystywania ich w praktyce.

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

2 × 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.