Ponad 400 dzieci świnoujskich szkół i przedszkoli zapozna się z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Projekt „Ja już wiem!”, realizowany przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i spółkę Polskie LNG, to kolejny etap dużego programu „Bezpieczne Miasto”, którego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w Świnoujściu.

Po bardzo pracowitych wakacjach, ratownicy ze świnoujskiego Oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przenoszą się do przedszkoli i szkół Świnoujścia,żeby przeprowadzić w nich cykl spotkań w ramach akcji „Ja już wiem!”. -Odwiedzimy wszystkie zerówki w Świnoujściu, czyli spotkamy się z ponad 400 dziećmi- zapowiada Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor zachodniopomorskiego WOPR. – Podczas pierwszego spotkania opowiemy rodzicom o założeniach akcji i będziemy zachęcać do czynnego udziału w projekcie.
Równolegle rozpoczną się zajęcia z maluchami, podczas których, pod czujnym okiem instruktorów, ratownicy z Oddziału Grodzkiego WOPR w Świnoujściu omawiać będą podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
– Oczywiście w łagodnej i zabawnej formule dostosowanej do wieku adresatów – dodaje Apoloniusz Kurylczyk.
Podczas drugiego spotkania ratownicy wyjaśnią, co oznacza aktywny tryb życia i jakie płyną z niego korzyści. Najmłodsi dowiedzą się również, gdzie w Świnoujściu można się bezpiecznie kąpać. Współorganizatorzy akcji, czyli WOPR, spółka Polskie LNG oraz Urząd Miasta Świnoujście, przygotowali dla dzieci pamiątkowe upominki: koszulki, słodycze i inne niespodzianki. Ale to jeszcze nie wszystko. Na koniec ekipa „Ja już wiem!” zorganizuje zajęcia podsumowujące akcję na basenie, gdzie na uczestników czekać będą kolejne zabawy, wyzwania oraz atrakcje.
Celem programu Bezpieczne Miasto, realizowanego przez spółkę Polskie LNG, WOPR i Fundacją Zawsze Bezpieczni jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w mieście. Program został podzielony na trzy moduły – „Bezpieczna szkoła”, „Kompetentne służby” i „Bezpieczna plaża”. Moduł szkolny został już zakończony. W 141 klasach 10 szkół w Świnoujściu zorganizowano zajęcia z udzielania pierwszej pomocy – łącznie dla 2238 uczniów. Placówki zostały także wyposażone w sprzęt ratujący życie.
Zakończono także moduł dotyczący służb. Odbyły się m.in. kursy certyfikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dla 60 pielęgniarek, głównie z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Izby Przyjęć i Bloku Operacyjnego Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. Kolejne profesjonalne zajęcia przewidziane były dla ratowników medycznych i strażaków. Zaplanowano seminaria dla ok. 200 ratowników medycznych i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Odrębnie z podstaw pierwszej pomocy oraz elementów kwalifikowanej pierwszej pomocy zostanie przeszkolonych kilkudziesięciu strażaków.
– Z kolei moduł „Bezpieczna plaża”, który realizujemy wspólnie z WOPR, to w sumie 1000 osób przeszkolonych z zasad udzielania pierwszej pomocy. Zorganizowano także 12 pokazów ratownictwa wodnego Grupy Interwencyjnej WOPR dla ponad 70 tysięcy widzów. Przygotowaliśmy do rozdania 8 tysięcy opasek bezpieczeństwa dla najmłodszych. Do tego, wspieraliśmy Mistrzostwa Polski Ratowników Wodnych WOPR i zorganizowaliśmy „Terminaliadę”, czyli specjalne mistrzostwa dla mieszkańców i turystów. Akcja „Ja już wiem!” dopełnia zaangażowanie naszej spółki na rzecz poprawy bezpieczeństwa nad wodą – mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.