Strona główna » 25 lat ORP „Lublin” pod polską banderą

25 lat ORP „Lublin” pod polską banderą

by Świnoujście w sieci

W niedzielę, 12 października, minęło 25 lat odkąd pierwszy raz podniesienia banderę Marynarki Wojennej na okręcie transportowo-minowym ORP „Lublin”. W trakcie swojej dotychczasowej służby okręt pokonał blisko 62 000 mil morskich, biorąc udział w najważniejszych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych.

Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla okrętu i jego załogi. Oficjalne uroczystości rocznicowe na ORP „Lublin” odbyły się już w piątek, 10 października. Z tej okazji na okręcie podniesiono wielką galę banderową. Zorganizowano także uroczystą zbiórkę, w której uczestniczyli goście z patronackiego miasta – Lublina, w imieniu prezydenta przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Zdzisław Niedbała, przedstawiciel Rady Miasta Marek Jakubowski oraz matka chrzestna okrętu p. Ludmiła Sołowiej-Mańko. W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele dowództw 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych oraz dowódcy pozostałych okrętów dywizjonu. Nie zabrakło także byłych dowódców ORP „Lublin” oraz byłych członków załogi, a także osób szczególnie zasłużone dla budowania partnerskich relacji pomiędzy okrętem a jego miejskim imiennikiem oraz przyjaciół okrętu.

orp lublin marynarka wojenna

W 25 rocznicę podniesienia bandery na ORP „Lublin” mija też 10 lat od powstania pomysłu, dotyczącego projektu edukacyjnego „Miasta-Okręty”. W 2004 roku, w Lublinie przedstawiciele miast, których nazwy noszą okręty transportowo-minowe (Lublin, Gniezno, Kraków, Poznań i Toruń), zainicjowali wspólny pomysł, aby poprzez związki tych miast z Marynarką Wojenną przybliżać problematykę morską dzieciom i młodzieży. Kilka miesięcy później, w Gnieźnie podpisane zostało stosowne porozumienie. Od tej pory w ramach projektu „Miasta-Okręty” regularnie organizowane są przedsięwzięcia edukacyjne oraz sportowe, w których uczestniczy młodzież z partnerskich miast.

marynarka wojenna orp lublin

Okręty transportowo-minowe projektu 767 (typu Lublin) wchodzą w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Zbudowane zostały w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczone są do transportu morzem i wysadzenia na nieuzbrojony brzeg techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Okręty te mają także możliwość stawiania min. W swojej służbie ORP „Lublin” wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych, m.in. „COOPERATIVE JAGUAR”, „BALTIC CHALLENGE”, „PASSEX”, „PIRANIA” i „ANAKONDA”. Dowódcą okrętu transportowo-minowego ORP „Lublin” jest kpt. mar. Piotr MAZUREK.

oficer prasowy 8FOW
kpt. mar. Monika Trzcińska
Foto: Marcin Purman

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW