Przypominamy, że nadchodzący weekend będzie ostatnim, podczas którego samochody spoza Świnoujścia będą mogły w ciągu dnia korzystać z przeprawy promowej „Warszów”. Od 15 października 2014 r. kierowców pojazdów bez świnoujskiej rejestracji lub identyfikatora, prosimy o kierowanie się na ogólnodostępną przeprawę promową „Centrum”. Natomiast z przeprawy „Warszów” będą mogli korzystać tylko w przypadku, gdy przeprawa promowa „Centrum” będzie nieczynna oraz w godzinach nocnych, czyli od godziny 22.00 do 4.00.

W Świnoujściu funkcjonują dwie przeprawy promowe łączące miasto z resztą kraju. Pierwsza to ogólnodostępna „Centrum”, obsługiwana przez promy typu „Karsibór”. Przez cały tydzień mogą z niej korzystać wszystkie samochody, bez względu na rejestrację.

Druga przeprawa „Warszów” obsługiwana jest przez promy typu „Bielik”. Do tej pory w tygodniu, w ciągu dnia, mogły z niej korzystać wyłącznie samochody ze świnoujską rejestracją lub specjalnym identyfikatorem. Jednak nocą oraz w weekendy i dni świąteczne promy „Bielik” zabierały także samochody z tzw. obcymi rejestracjami.

prombielik

– Chodzi o rozładowanie kolejek na ogólnodostępnej przeprawie „Centrum” – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Niestety, często w weekendy dochodziło do sytuacji, że większość kierowców kierowała się na przeprawę „Warszów”. Tworzyła się tam długa kolejka, co z kolei było uciążliwością dla samych mieszkańców Świnoujścia. W tym samym czasie, gdy w mieście były olbrzymie kolejki, jednostki na drugiej przeprawie „Centrum” pływały nie w pełni załadowane.

Dlatego też, po konsultacjach z branżą turystyczną, prezydent miasta podjął decyzję, że do odwołania pojazdy spoza miasta będą obsługiwane wyłącznie przez ogólnodostępną przeprawę promową „Centrum”.

Stąd też od godziny 17.00 w piątek 10 października 2014 r. do godziny 4.00 w poniedziałek 13 października 2014 r. samochody z tzw. obcą rejestracją będą zabierane na przeprawie „Warszów” po raz ostatni.

Po tym terminie pojazdy z inną, niż świnoujska rejestracją, będą mogły korzystać wyłącznie z przeprawy „Centrum”. Promy kursują tam o pełnej godzinie ze Świnoujścia (wyspa Uznam) i o wpół z Ognicy (wyspa Wolin). Jednak podobnie, jak do tej pory, w razie wystąpienia dużych kolejek, jednostki obsługujące tę przeprawę będą kursowały w systemie non-stop, czyli odbijały zaraz po załadunku samochodów.

Jednocześnie przypominamy zmotoryzowanym, którzy wybierają się samochodem do Świnoujścia, że na wjeździe do miasta zamontowana jest tablica informująca o czasie oczekiwania na obu przeprawach. Długość kolejek można także sprawić w tablecie, komputerze czy telefonie komórkowym z dostępem do Internetu na stronie http://przeprawa.swi.pl/

Info : Urząd Miasta