Strona główna » I Bałtyckie Regaty „Sputnik Cup” na trasie Dziwnów – Nexo – Dziwnów

I Bałtyckie Regaty “Sputnik Cup” na trasie Dziwnów – Nexo – Dziwnów

by Świnoujście w sieci

W poniedziałek 8 września zakończyła się pierwsza edycja regat Sputnik Cup. W regatach wystartowały 22 jachty. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: jachty ze świadectwem pomiarowym KWR i jachty bez świadectwa pomiarowego.

 

Otwarcie regat nastąpiło w kamieńskiej marinie. Po krótkiej odprawie z Sędzią Głównych zawodów, Panią Barbarą Grabarz, jachty przepłynęły na redę Dziwnowa, gdzie o 18.30 odbył się start do pierwszego etapu; nocnego, Dziwnów-Nexo na duńskiej wyspie Bornholm. Pierwszy metę w Nexo osiągnął jacht Trochus IV z kapitanem Edwardem Banaszakiem który zajął pierwsze miejsce w grupie otwartej.

 

W kategorii KWR najszybszy w Nexo był s/y Nefertiti z kapitanem Aleksandrem Mikołajów, drugie s/y Orson, a trzecie miejsce zajął s/y Scooby Doo z kapitanem Walerianem Zegzdrynem obaj z Świnoujścia z jacht klubu Cztery Wiatry. W Nexo władze tamtejszego portu przygotowały dla uczestników regat poczęstunek. Nagrody za pierwszy etap regat ufundowali przedsiębiorcy zrzeszeni w izbie gospodarczej wschodniego Bornholmu – Erhvervsgruppe Ost. Dodatkowo ufundowane były dwie specjalne nagrody dla najstarszego i najmłodszego skipera regat. Drugi etap dzienny rozpoczął się o godzinie 8.20 przy niemal zerowym wietrze. Jednak po 5 minutach od startu powiało i jachty ruszyły do Dziwnowa. Pierwszy na mecie zameldował się Trochus IV, przed s/y Harry i s/y Xantippa. W klasie KWR pierwszy był s/y Orson, przed s/y Nefertiti i s/y Polus. Około godziny 23 nad Bałtykiem rozpętała się burza. Najszybsze jachty były już w tym czasie w porcie.

b1

 

Pozostali musieli podjąć walkę z deszczem i przeciwnym wiatrem. To te trudne warunki zmusiły 5 jachtów do wycofania się z regat i uruchomienia silników. Nikt na szczęście nie ucierpiał. W klasyfikacji łącznej, po dwóch etapach w klasyfikacji jachtów bez świadectwa pomiarowego zwyciężył Trochus IV, przed, s/y Harry i s/y Xantippa. W klasyfikacji KWR zwyciężył s/y Orson, przed s/y Nefertiti i s/y Polus.

 

Regaty Sputnik Cup były pierwszymi morskimi regatami organizowanymi przez Jacht Klubu Kamień Pomorski i zarazem największymi regatami organizowanymi w tym roku na Bornholmie. Spotkały się z dobrym przyjęciem i organizatorzy już zapowiadają, że w przyszłym roku odbędzie się druga edycja.

Info, foto: Jachtklub Cztery Wiatry

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW