Strona główna » Minister docenił go za opiekę nad zabytkami

Minister docenił go za opiekę nad zabytkami

by Świnoujście w sieci

Dzierżawca Fortu Gerharda i Podziemnego Miasta Piotr Piwowarczyk został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami” . Odznaczenie odebrał podczas inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa .

– To uhonorowanie działalności inicjatywy, która od wielu lat działa na rzecz ochrony zabytków w Świnoujściu i na Pomorzu Zachodnim – powiedzieli Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Ewa Stanecka oraz wicemarszałek naszego województwa Wojciech Drożdż, którzy w imieniu ministra odznaczyli Piotra Piwowarczyka.

– Odznaka to efekt pracy całej fortowej rodziny, która od lat żyje Fortem Gerharda i jego inicjatywami. Gdyby nie dobrzy, pełni empatii ludzie nie byłoby Fortu, Podziemnego Miasta i szlaku fortecznego. Dziękuję przede wszystkim właśnie im – podkreślił z kolei Piotr Piwowarczyk.
10504819_796207347066453_8408277847348801870_o
Przypomnijmy, że Piotr Piwowarczyk jako pierwszy w naszym mieście postanowił nie dopuścić do kompletnej ruiny zabytkowego Fortu Wschodniego. W 2001 roku wydzierżawił go od miasta za przysłowiową złotówkę i wraz z grupą zapaleńców zajął się przywracaniem mu dawnego wyglądu. W ślad za nim poszli kolejni pasjonaci, którzy w podobny sposób zaopiekowali się innymi zabytkowymi fortyfikacjami.

– Dziś Fort Wschodni, zwany Fortem Gerharda oraz inne tego typu obiekty, są jedną z największych atrakcji turystycznych Świnoujścia;sam Fort Gerharda został uznany w plebiscycie Nationale Geographic Travel za jeden z 7.cudów Polski – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.

Piotr Piwowarczyk nie poprzestał jednak na jednym forcie. Od maja tego roku, dzięki niemu, udostępnione do zwiedzania zostało również Podziemne Miasto, czyli kompleks podziemnych bunkrów połączonych kilometrami korytarzy. Jego pomysłem jest także coroczna impreza Dni Twierdzy na Wyspach, które ściągają setki turystów i mieskzańców.

Złota odznaka „Za opiekę nad zabytkami” ustanowiona została w 1962 r. za zasługi położone dla ochrony dóbr kultury. Odznakę nadaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z urzędu lub na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków osobom zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej.

Info BIK UM Świnoujście na podst. Fort Gerharda Świnoujście

Fot. Aleksander Ostasz

Bramownice w Świnoujście - Miasto usuwa dzikie koczowiska z parkingów przy plaży


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również