Stowarzyszenie – Szczeciński Obszar Metropolitalny Jest organizacją bazująca na współpracy samorządów i koordynująca prace zmierzające do stworzenia silnego ośrodka metropolitalnego.

r10
Wspólne prace polegają m.in.: na przygotowaniu koncepcji zarządzania Szczecińskim Obszarem Metropolitalnym, strategii rozwoju, wprowadzeniu uregulowań legislacyjnych, lobbingu i innych działaniach eksponujących atrakcyjność inwestycyjną, gospodarczą i kulturową obszaru. Stowarzyszenie ma własną pulę środków unijnych do zagospodarowania.

r10 (3)
Świnoujście będąc jednym z członków w stowarzyszenia w ramach strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych między innymi ma w projekcie budowę węzła przesiadkowego przy ul. Barlickiego i ul. Dworcowej i dojazd do niego transportem ekologicznym np: rowerami. W programie mieści się budowa ścieżki rowerowej ze Świnoujścia do granicy Międzyzdrojów w ramach szlaku rowerowego R-10.

r10 (2)
R-10 to międzynarodowy okrężny szlak rowerowy sieci EuroVelo (EV10) przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Trasą o łącznej długości 7.930 km łączy najważniejsze miasta nadmorskie. Jadąc z Gdańska przez Kaliningrad, Kłajpedę, Rygę, Tallinn, Sankt Petersburg, Helsinki, Vaasa, Oulu, Sundsvall dotrzeć można do Sztokholmu a stamtąd przez Ystad, Malmö, Kopenhagę, Odense, Rostock, Świnoujście z powrotem do Gdańska.
Szacuje się, że koszt budowy węzła przesiadkowego wraz ze ścieżką wyniesie około 8 mln. zł. Miasto chciałoby uzyskać dofinansowanie unijne w ramach SOM w wysokości 75%.