Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po beztroskim wypoczynku, nadszedł czas nauki. Dzieci i młodzież od września stanowią liczną grupę użytkowników dróg. Aby najmłodsi wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, policjanci Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzą w rejonach szkół działania profilaktyczno-edukacyjne „Bezpieczna droga do szkoły”.

Dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w drodze do i ze szkoły, policjanci Ruchu Drogowego świnoujskiej komendy wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, prowadzą wzmożone działania profilaktyczno-edukacyjne pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze propagują wśród dzieci oraz rodziców świadome i bezpieczne zachowania na drodze. Szczególną uwagę zwracają na edukację najmłodszych uczniów, którzy wchodzą w świat nauki – nie tylko tej szkolnej, ale także tej związanej z ruchem drogowym.

bezpieczna_droga_szkola3

Akcja prowadzona jest w rejonach szkół i przedszkoli. Policjanci prowadzą kontrole głównie w zakresie respektowania zasad i przepisów ruchu drogowego przez kierowców i pieszych użytkowników dróg publicznych, szczególnie uczniów szkół podstawowych. Funkcjonariusze drogówki pomogają najmłodszym przejść przez jednię i pokazują jak najbezpieczniej to zrobić. Policjanci drogówki kontrolują też, w jaki sposób rodzice dowożą dzieci do szkół, czy stosowane są foteliki, podwyższenia oraz pasy bezpieczeństwa.

Mundurowi przypominają również kierowcom o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie placówek oświatowych.

bezpieczn_droga_szkola1

Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych. W ramach akcji policjanci rozdawają uczniom zawieszki, breloczki, kamizelki odblaskowe, uświadamiając, że posiadając je na sobie są zdecydowanie lepiej widoczni, a przez to bezpieczniejsi.

Poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy.

Rodzice, którzy zawożą swoje pociechy do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dotyczy to dzieci w wieku do 12 lat, nieprzekraczających 150 cm wzrostu.

Pamiętajmy, że prowadząc dziecko do szkoły uczymy je jednocześnie zachowania i poruszania się po drodze. Jeżeli rodzic lub opiekun przejdzie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, dziecko będzie postępować tak samo. Jeżeli mama lub tata przechodzą po pasach na czerwonym świetle, dzieci powtórzą ten błąd. Jeżeli dorośli bagatelizują zapinanie pasów bezpieczeństwa, tym bardziej zrobią to dzieci. To my, dorośli jesteśmy przykładem dla najmłodszych i poprzez nasze zachowanie i postępowanie przyczyniamy się do poprawy ich bezpieczeństwa, bądź też stwarzamy kolejne zagrożenia.

Funkcjonariusze pragną przekazać najmłodszym kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominają również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych:

Rady dla dzieci:

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź „na skróty” przez miejsca ustronne.

2. Jeśli nie ma chodnika, idź poboczem z lewej strony jezdni.

3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.

4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego, powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.

5. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.

6. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.

7. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym dla obcego.

8. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

Rady dla rodziców:

1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.

2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).

3. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij, gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.

4. Dowożąc dziecko do szkoły w wieku do 12 roku życia, pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych. Na przednim siedzeniu dziecko do 12 lat może być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym.

5. Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo, kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

Świnoujscy policjanci apelują – zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!

Oficer prasowy KMP w Świnoujście

st.asp. Beata Olszewska