Strona główna » Mistrzowski koncert wybitnego organisty.

Mistrzowski koncert wybitnego organisty.

by Świnoujście w sieci

Kolejny festiwalowy wieczór organowy za nami. Wykonawcą piątkowego koncertu (15.08) był wybitny improwizator i wirtuoz gry organowej Tomasz Adam NOWAK z Niemiec, organista i kantor kościoła św. Lamberta w Munster, prof. gry organowej i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Westfalskiego Festiwalu Organowego. Ulubieniec publiczności kochającej muzykę organową, mający wielu fanów, którzy specjalnie przyjeżdżają tam, gdzie koncertuje.
I nic dziwnego, że mimo wielu imprez, jakie tego wieczoru odbywały się w Świnoujściu, publiczność wypełniła kościół Chrystusa Króla.

organy (3)
Maestro rozpoczął koncert utworami J.S. BACHA; przepiękną, niezwykle trudną technicznie, Sinfonią z kantaty nr 146 „Przez wiele utrapień wejdźmy do królestwa niebieskiego” w transkrypcji organowej M. Dupre. Wspaniała kompozycja po mistrzowsku, w duchu Bacha zagrana. Następnie, jakże inny w brzmieniu i nastroju, pełne poezji i ciepła Preludium chorałowe „Nad rzekami Babilonu”.
Była też muzyka epoki romantyzmu. Najpierw Wariacje As-dur J.F.L. THIELE. Utwór wymagający wysokiej klasy wirtuozerii gry, zwłaszcza w partii pedału, stawiający wyzwanie dla organisty, genialnie zagrany przez T.A. Nowaka. Ileż tu było emocji, przepięknych dźwięków, nastroju, wzruszeń. Muzyka działająca na wyobraźnię słuchacza., szczególnie w środkowej części wariacji – szum morza, wiatr w konarach sosen, trele ptaków, wyrażone językiem muzyki – bez wątpienia tym utworem podbił serca publiczności. I jeszcze kolejny utwór, tym razem z czasów muzycznego impresjonizmu, Popołudnie fauna C. DEBUSSY w transkrypcji organowej A. Celliera. Mistrzowska rejestracja świnoujskich organów, wspaniała gra i mieliśmy wrażenie, że gra orkiestra symfoniczna. Dłonie same składały się do oklasków.

organy (2)ki
Tomasz Adam Nowak to wybitny improwizator. Ponieważ było to święto Wniebowzięcia Matki Boskiej, zakończył koncert improwizacją na tematy trzech pieśni maryjnych; „Z dawna Polski tyś Królową”, „Gwiazdo śliczna, wspaniała”, „Królowej anielskiej śpiewajmy” – Tryptykiem składającym się z rycerskiego, potężnego Preludium, sielankowej , romantycznej w barwie Arii i mocnego Finału.
Znakomity koncert, różnorodny w nastroju, po mistrzowsku zagrany, z owacją braw na stojąco.
M.P., foto J.P.

Świnoujście. Ogrody działkowe jak pola ryżowe – Ktoś się tym zajmie ??


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW