Od jutra (piątek 1sierpnia do niedzieli 3.08) w Wolinie odbywać się będzie jubileuszowy XX Festiwal Słowian i Wikingów. W programie przewidziano wiele atrakcji, które podkreślą wyjątkową atmosferę tego święta miłośników historii i codziennego życia z okresu średniowiecza.
Stałe elementy programu festiwalu:
01sierpień (piątek) – w godzinach od 11.00 do 20.00
02 sierpień (sobota) – w godzinach od 10.00 do 21.00
03 sierpień (niedziela) – w godzinach od 10.00 do 18.00
Zwiedzający mają okazję przeżyć „żywą lekcję historii” i zobaczyć, jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły zbroje wojowników.
Dla odwiedzających przygotowano atrakcje:
pokazy średniowiecznych rzemiosł, m.in.: garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, złotnictwa-jubilerstwa, szewstwa-skórnictwa, bursztyniarstwa, snycerstwa, rogownictwa, wikliniarstwa, mennictwa i innych.
Prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika z możliwością przymierzenia niektórych elementów, bardziej wytrwali mogą spróbować swoich sił w walce, stanowiska strzelania z łuku, rzucania oszczepem prezentacja i degustacja średniowiecznych przysmaków.

wiking (2)
Plac zabaw dla najmłodszych, gdzie odbywają się gry, zabawy, konkursy i turnieje (przygotowane i przeprowadzane przez Publiczne Gimnazjum w Wolinie) gry i zabawy dla dzieci i dorosłych prowadzone przez zespoły: DiGrease’s Buffoon Theatre i Birka Boys warsztaty z hnefatafla prowadzone przez mgr. Remigiusza Gogosza i dr Jakuba Morawca.

Strefa czytania- miejsce w którym odwiedzający będą mogli zapoznać się z różnymi publikacjami jak i również poznać ich autorów.

wiking (4)
Muzyka stanowiła ważny element życia codziennego barwnego świata wczesnego średniowiecza. Podczas festiwalu usłyszymy ją w wykonaniu takich zespołów, jak: Percival (Polska), Gędźba (Polska), DiGrease’s Buffoon Theatre (Białoruś), Birka Boys (Szwecja), Kalabalik (Szwecja), Lutaś (Białoruś), Ęzibaba (Polska), Perunwit (Polska), Stary Olsa (Białoruś)