Strona główna » Pikieta Pamięci Powstania Warszawskiego

Pikieta Pamięci Powstania Warszawskiego

by Daniel SZYSZ

1 sierpnia 2014 roku obchodzimy siedemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Siedemdziesiąt lat temu mieszkańcy Warszawy, siły Podziemnego Państwa Polskiego, wiele organizacji i zwykłych ludzi stanęło do nierównej walki z niemieckim okupantem. Mimo, że obóz narodowy, którego dzisiejszą emanacją jest Ruch Narodowy, a co zatem idzie także lokalna inicjatywa, jaką jest Narodowe Świnoujście, przeciwny był organizacji powstania w stolicy w ówczesnej sytuacji wojennej i geopolitycznej, należy oddać wielki hołd walczącym o wolność Polakom.

W powstaniu warszawskim, w ramach Armii Krajowej, a także w zgrupowaniach Narodowych Sił Zbrojnych walczyło kilka tysięcy narodowców. Ludzie ci chcieli Polski wolnej nie tylko od niemieckiego agresora, ale także od komunistów, którzy zajmowali, bo tak należy to określać, kraj od wschodu. 1 sierpnia Narodowe Świnoujście będzie chciało uczcić pamięć wszystkich powstańców, ale także przedstawić mieszkańcom naszego miasta rolę narodowców w tym heroicznym, i niestety przegranym zrywie narodu polskiego i mieszkańców Warszawy. Mimo, że powstanie warszawskie pochłonęło wiele ofiar, stolica została zburzona, zabytki i wielowiekowy dorobek narodowej kultury, nauki i sztuki zniszczono bezpowrotnie, a śmierć tysięcy patriotów ułatwiła ujarzmienie Polski przez komunistów, przez co narodowcy krytycznie oceniają politycznych i wojskowych organizatorów i inicjatorów powstania, to należy oddać bezwarunkowy szacunek wobec zwykłych ludzi i żołnierzy, ich trudu i poświęcenia.

1 sierpnia godzinach 16:30  – Plac Wolności Świnoujście 

Dlatego właśnie Narodowe Świnoujście, wraz z wchodzącymi w jego skład działaczami Ruchu Narodowego z Oddziału Świnoujście Obozu Narodowo-Radykalnego, lokalnych struktur Młodzieży Wszechpolskiej, a także niezależnymi wyspiarskimi narodowcami, zdecydowało się na organizację zgromadzenia. 1 sierpnia 2014 roku, o godzinie 16:30, na świnoujskim Placu Wolności odbędzie się Pikieta Pamięci Powstania Warszawskiego. Jest to już trzecie wydarzenie Narodowego Świnoujścia, po wykładzie historyka Leszka Żebrowskiego i Pikiecie Pamięci Żołnierzy Wyklętych, któremu patronuje Okręg Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, grupującego kombatantów tej konspiracyjnej organizacji narodowców. Z kolei patronat medialny nad wydarzeniem objęły pisma Magna Polonia, Polityka Narodowa, Myśl.pl, a także portale internetowe Narodowcy.net oraz eŚwinoujście.pl. Wydarzenie potrwa niecałe pół godziny, będzie polegać na odczycie przemówień i apelu poległych. Po zakończeniu zgromadzenia w sposób zorganizowany przejdziemy na Plac Słowiański, gdzie o godzinie 17:00, w tak zwaną „godzinę W”, rozpoczną się miejskie obchody 70 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Zgromadzenie Narodowego Świnoujścia, a także przejście w sposób zorganizowany z Placu Wolności na pobliski Plac Słowiański jest w pełni legalne i zarejestrowane. 1 sierpnia to także bardzo ważna data dla samego Narodowego Świnoujścia. Właśnie rok temu organizacja po raz pierwszy zaznaczyła swoją obecność w mieście. Serdecznie zapraszamy na manifestacje!

Narodowe Świnoujście

www.facebook.com/events/711213215640445/

powstanie warszawskie plakat

Oceń ten atrykuł
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)Tunel w Świnoujściu w czasie ulewy, jak to wygląda w środku ? Film z tunelu po oberwaniu chmury


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również